ŽIVÝ, NEBO UMĚLÝ VÁNOČNÍ STROMEK?
K Vánocům neodmyslitelně patří zdobení stromečku. Na tuto krásnou vánoční tradici se těšíme skoro celý rok. V posledních letech stoupá po celém světě určité ekologické vnímání a výběr typu stromečku rozděluje lidi doslova na dva neslučitelné tábory.
Otázka zní jasně: Živý, nebo umělý stromeček?
Ti, co kupují každý rok voňavý živý stromek, by si ten umělý doma nedokázali ani představit a naopak. Který je ale ten šetrnější k přírodě? Ten živý nebo umělý? Na celou problematiku jsme se snažili juknout naprosto nezaujatě a dát aspoň dohromady nějaká základní fakta, která vám možná letos ulehčí výběr. Upřímně, asi ta nejekologičtější varianta by bylo nekupovat vánoční stromeček žádný. To ale asi slyšet nechcete. :-) Pro někoho je stromek opravdu neodmyslitelnou vánoční záležitostí.
ŽIVÝ STROMEK
Živý stromek je velmi oblíbený. Krásně provoní pokoj a dodá mu tu pravou vánoční atmosféru. Pro některé je však kupování živého stromu, který dělá parádu opravdu jen pár dní, a pak se vyhodí, symbol určitého mrhání. Pojďme se mrknout blíže…
Strom, jako takový, je obnovitelný přírodní zdroj. Dá se pěstovat stále dokola. Pozitivní je i fakt, že už při jeho růstu a během svého krátkého života stihne vyrobit spoustu kyslíku a naopak ještě zachytit velké množství oxidu uhličitého a prachových částic. Pokud neskončí na skládce, dá se použít například jako topivo. Při jeho koupi doporučujeme se ptát, odkud pochází. Na českém trhu je velká část stromků dovážena například z Dánska. Proč? Vždyť rostou i u nás! Určitě je lepší dávat přednost těm českým, které necestovaly takovou dálku. Velké plus také je, pokud stromek pochází z tzv. lesních prořezávek, které jsou v lese, tak nebo tak musí dělat. Druhou variantou jsou stromkové plantáže, kde rostou stejně jako kukuřice.
Pokud výběr vánočního stromku chcete brát opravdu svědomitě, značka ideál pro vás bude prořezávaný stromek z hospodářských lesů s certifikátem FCS. Certifikace zaručuje šetrné lesní hospodářství bez použití zbytečné chemie. Dokonce i těžba a pěstování je prováděno s ohledem na hnízdění ptactva a mnoho dalších aspektů. Podle deníku Guardian je uhlíková stopa živého stromku, který po Vánocích hodíte na skládku, je asi cca 16kg CO2.
CO JE TO UHLÍKOVÁ STOPA?
Každá lidská činnost na planetě má určitý dopad na životní prostředí. Jako ukazatel dopadu určitého produktu spojeného se vznikem skleníkových plynů (mají neblahý vliv na klimatické změny), se využívá právě Uhlíková stopa. Ta vyjadřuje, jaké množství plynů ekvivalentních CO2 je vyprodukováno během celého životního i „posmrtného“ cyklu výrobku.
UMĚLÝ STROMEK
V dnešní době umělé vánoční stromky vypadají už opravdu pěkně. Někteří výrobci se dokonce specifikují a na výrobu různých odrůd jehličnanů, které co nejblíže napodobují, například jsou i součástí šišky. Zakoupená umělá jedlička sice nevoní, ale můžete ji používat spousty let, doslova do alelůůůja.
Navíc ušetří váš krásný koberec od spousty zapíchaných jehliček. Další výhodou je, že po Vánocích ho jen zabalíte a nemusíte řešit kam s ním. Nemusíte se dokonce ani každý rok se stromkem zbytečně “trmácet“ od prodeje domů a po Vánocích řešit, kam s ním.
Do Čech se stromky ve většině případech dovážejí přes půl světa, převážně z Číny. Jsou spojeny se vznikem zbytečných emisí během jejich dlouhého a neekologického transportu. Navíc jsou vyrobeny z PVC, tedy z ropy, a v takovém případě je není možné recyklovat. Podle deníku Guardian je uhlíková stopa umělého stromku vyrobeného z ropy a kovu, který je dovážen lodí z Číny, cca 40kg CO2. New York Times dokonce uvádí, že aby se umělý stromek přiblížil uhlíkové stopě tomu živému, musí se požívat minimálně 10 let.
ŽIVÝ STROMEK V KVĚTINÁČI
V posledních letech přichází stále více do módy stromky v květináči. Dají se zakoupit ve větších zahradnictvích a různých hoby marketech. Jedná se spíše o stromky menšího vzrůstu, které jsou určitě vhodnou variantou do menších bytů a garsonek. Pokud se už rozhodnete koupit živý vánoční stromek v květináči, určitě si pohlídejte, odkud pochází. A především to, jak s ním bylo zacházeno, než se dostal do prodejny. Může se stát, že byly při přesazení třeba porušené kořeny nebo utrpěl nějaký teplotní šok.
Tato varianta je stále oblíbenější. Myšlenka ponechat si strom i po Vánocích, a dopřát mu růst například na balkóně nebo za domem na zahradě, je moc pěkná. Dokonce už i některé lesní správy nabízení prodej malých, spíše drobnějších stromků v květináči, na prodej. Zde máte největší jistotu původu. Na jaře dokonce Lesy ČR pořádají jejich skupinovou výsadbu, což může být pro někoho hezký rituál. Takový stromek sice možná nesplňuje všechna náročná kritéria a parametry dokonalého stromu, ale aspoň ho nečeká smutný osud u kontejneru.
Dokonce vznikají i půjčovny Vánočních stromků, které se o stromky celý rok velmi pěkně starají. Před Vánoci vám ho v rámci nějakých vypsaných závozů dovezou a po zimě opět vyzvednou.
ZÁVĚR
Závěr, který stromek je vlastně ten nejméně ekologický, je spíše na Vás. I když většina zdrojů to přisuzuje právě umělé variantě. My si myslíme, že všechno není tak černobílé, a existuje mnoho proměných, které ovlivníte pouze Vy. I tak, se nám nejvíce zamlouvá živý stromek v květináči.
Naše rada zní: Když už si koupíte umělý stromek, zkuste ho prosím používat do té doby, než se úplně rozpadne. Pokud se rozhodnete pro živý strom, vyberte si ten, který je lokální a po Vánocích jej prosím řádně zrecyklujte. Upřímně, ono až tak na tom samotném výběru stromku nezáleží. V rámci celých neekologicých Vánoc to má naprosto zanedbatelný vliv. Důležité je, jak přistupujete k přírodě po celý rok a vlastně život….
DARUJ UDRŽITELNOST
Vánoce jsou obdobím změn a společně s Novým rokem nás inspirují k novým začátkům. Většinou k těm lepším, a proč by letos nemohly být i o trochu více zelenější? :-) Vytvořili jsme pro vás sekci těch nejvymazlenějších eko dárečků pod sluncem.