ZDRAVÉ OPALOVÁNÍ BEZ SYNTETICKÝCH FILTRŮ A NANOČÁSTIC

Sluneční paprsky jsou jako lék, dodávají nám vitamin D, zahřejí nás na duši, nabijí energií, ale stejně tak umí i škodit. A jak se říká, všeho vždy s mírou, tady platí skoro dvojnásobně. Sluníčko je třeba dávkovat, popřípadě si pořídit osobního strážce v podobě opalovacího krému, který nedovolí paprskům naši jemnou pokožku spálit. A že jsme si tím už skoro všichni alespoň jednou prošli. Pokožka nás pálí, pne, v noci se nemůžeme ani vyspat a pak se ještě oloupeme jak banán. :-) Až na to, že tohle není hezký pohled…. 

Opalovací krém můžeme zakoupit skoro na každém rohu, který je ale však ten správný? Rozhoduje pouze cena nebo je výběr ještě záludnější? Pojďme se spolu podívat, jak si najít to nejlepší mazadlo a to s čistým svědomím a vědomím, že neškodíte sobě ani přírodě.

 

Jdeme na to…

Co u opalovacího krému řešíme nejvíce?

OCHRANNÝ FAKTOR – tzv. SPF

SPF je označení, která zobrazuje určitou výši ochrany před sluníčkem. Jedná se o zkratku anglického výrazu Sun Protection Factor (česky Ochranný sluneční faktor). Přesně se jedná o číselný údaj celkového stupně ochrany proti ultrafialovému (UV) záření. Laicky řečeno, říká nám, jak dlouho tato ochrana odolává slunečním paprskům, pokud je Vaše pokožka zcela neopálená. Číslo SPF vynásobte dobou vlastní ochrany pokožky a získáte průměrný čas, jak dlouho by měla být Vaše pokožka chráněna.  Jde se počítat…

 

Opalování v síti, u moře. Zdravé opalování bez syntetických filtrů a nanočástic

ČAS JÍT S KŮŽÍ NA TRH

Není totiž pokožka jako pokožka a každý typ odolává slunečním paprskům jinak dlouho.

Jaké typy známe a jakou mají dobu vlastní ochrany pokožky?

  • Děti – 5 min
  • Velmi světlý typ – 5 – 10 min
  • Středně světlý typ – 10 – 15 min
  • Smíšený typ – 15 – 20 min
  • Tmavý typ – 20 – 30 min

Tak řekněme třeba, že jste středně světlý typ a použijte opalovací krém s SPF 20.

Výpočet: 20 x 10 minut = 200 minut tedy 3 hodiny a 20 minut – to je doba, po kterou by Vám sluneční paprsky neměly ublížit. Pozor ale, vše se nedá tak jednoduše spočítat. Určitou roli tu hraje i to, zda je Váš krémík voděodolný, jak často se koupáte, a kde jste se ke chytání bronzu uchýlili.

Není SPF jako SPF

 

1) SYNTETICKÉ OCHRANNÉ UV FILTRY

Tento typ filtrů najdeme ve většině konvenčních opalovacích krémů, UV záření zachytávají a mění ho na teplo. Na první pohled nás chrání a zdají se být opravdovými dobráky, na druhou stránku je většina z nich celkem kontroverzní látkou. Důležité je podotknout, že jejich účinek nastupuje zhruba po 20 minutách od aplikace, proto je dobré je použít o něco dřív, než se dáte do chytání bronzu.

Jejich složení je syntetické a snadno se vstřebává do kůže. Pokud máte citlivější pokožku, určitě vás zajímá fakt, že mohou ve velké míře způsobit alergii nebo negativně ovlivňující hormonální rovnováhu. Může se jednat o tzv. endokrinní disruptory, tedy látky ovlivňují přirozené funkce hormonů. Mají nepříznivý vliv na plodnost, rozvoj plodu v těle matky a vývoj u dětí. Tyto UV filtry jsou používány v konvenčních přípravcích a jsou většinou v kombinaci s ropnými deriváty, které ucpávají póry, znemožňují vylučování potu a tím způsobují tvorbu akné a drobných zanícení.

Dalším faktem je, že ve velkém procentu používáme opalovací krémy u vody, a i když jsou často voděodolné, určitá část se do vody uvolňuje. Tyto složky jsou biologicky špatně odbouratelné a mají vysoký bioakumulační potenciál. Hromadí se v těle živočichů, například ryb. 

Jak je poznat?

Asi nejčastěji se můžete setkat s látkou zvanou Oxybenzon.

Oxybenzon je syntetická látka, přesně derivát benzofenonu, ve formě světlé pevné látky. V kosmetice se používá především jako chemický UV filtr. Stabilizuje produkt a chrání ho před jeho znehodnocením při vystavení slunečním paprskům. Nejčastěji bývá součástí opalovacích krémů. Poměrně lehce proniká pokožkou a zvyšuje také prostupnost ostatních látek. Jedná se o silný alergen, má negativní vliv na endokrinní systém. V EU je povolen v opalovacích krémech do koncentrace 10 % (s označením „obsahuje oxybenzon“), pokud je použit jako konzervant pouze do 0,5%.

Dále sem patří například i benzofenon, avonbenzon či oktokrylen.

Naše rada?

Radši se těmto látkám vyhýbejte, nehleďte tolik na cenu, ale spíše na složení svého opalovacího ochránce.

2) MINERÁLNÍ UV FILTR

Na rozdíl od syntetických ochranných UV filtrů fungují na principu zrcadlového efektu – nepřeměňují sluneční paprsky na teplo, ale odrážejí je.

Fungují ihned po aplikaci. Jedná se o minerální, jemné a velmi stabilní oxidy kovů. Pokožce zajišťují 100% přírodní ochranu, nepronikají do pokožky, pouze na ní vytváření slabou ochrannou bariéru. Nevýhodou je, že mohou po nanesení zanechávat bílou vrstvu. Minerální UV filtr je vhodný pro malé děti i citlivé jedince, nezpůsobuje alergické reakce a není toxický pro člověka a životní prostředí. Většinou se můžete setkat s oxidem titaničitým (titanium dioxide) nebo oxidem zinečnatým (zinc oxide).

 

NANO ČÁSTICE V MINERÁLNÍM FILTRU?

Jak už jsme výše zmínili, UV filtry, které jsou minerálního původu, mohou zanechávat na pokožce slabou bílou vrstvu. Zákazníkovi se tento fakt ne vždy „pozdává“. A tak výrobci upravili technologii a malé minerální částečky speciální nano technologií ještě zmenšují. Evropská unie vyžaduje v tomto případě označení na produktu slovem „nano“. Například tak ve složení produktu najdete údaj: titanium dioxide (nano)

V tomto případě ale jde také o otázku bezpečnosti. Nano částice jsou natolik malé, že mohou procházet naší pokožkou. Efekt nanočástic na lidské zdraví není zatím prokazatelně otestovaný. Existuje podezření, že nanočástice způsobují toxicitu vstřebáním do kůže. K potvrzení jsou ale nutné další studieProblematická je tedy jak jejich zvláštní toxicita, tak nejasný způsob vylučování z těla a také možnost negativního vlivu na stavbu buněk.

Rada na závěr pro bezpečné opalování

1) Sledujte vždy složení produktů. Přírodní opalovací krém bez syntetických látek je nejlepší volbou. Pokud si jednotlivými složkami nejste jisti, můžete zavítat do naší encyklopedie složek kosmetiky.

2) Vyhýbejte se syntetickým slunečním UV filtrům, dávejte přednost těm minerálním, ale pozor na slovíčko NANO, jakmile jej zahlédnete, ruce od něj pryč.

3) Pokud si nejste jisti, certifikace produktu bude vždy tou nejsnazší a nejrychlejší volbou. Doporučit můžeme například certifikát NaTrue či Ecocert