VEGANSKÉ CERTIFIKÁTY

veganske-certifikatyV předešlém článku Veganská kosmetika netestovaná na zvířatech jsme Vám přiblížili téma veganské kosmetiky. Také jak se liší od přírodní a jestli je možné že je veganská kosmetika testovaná na zvířatech. V tomto článku si představíme několik kosmetických certifikátů, které zaručují, že daný produkt či značka je veganská (a nejen to!). Tyto certifikáty Vám mohou usnadnit nakupování ale i hledání nových veganských značek, které určitě stojí za to ????

 

K ČEMU SLOUŽÍ VEGANSKÝ CERTIFIKÁT?

Slouží jakož to důkaz, že při výrobě daného produktu nebyly využity složky živočišného původu a že produkt nebyl v žádné fázi výroby otestovaný na zvířatech. Svým způsobem se jedná o transparentnost firmy vůči zákazníkovi ohledně soucitnosti značky. Každý certifikát také může mít odlišné podmínky získání, odlišnou dobu trvání platnosti a další. Proto Vám dnes představím hned 4 certifikáty. Jdeme na to!

 

 

certifikat-veganCertifikát VEGAN

Tímto certifikátem jsou označovány produkty bez živočišných výrobků/ingrediencí a také netestované na zvířatech, a to ve všech fázích výroby, včetně finálního výrobku. Certifikát je udělován organizací Vegan Society a dané produkty musí splňovat Vegan animal-free standarts.

 

 

 

CERTIFIKÁT V-LABELCERTIFIKÁT V-LABEL

Můžeme ho najít převážně na potravinách, i když se uděluje i kosmetickým produktům. Jedná se o uznávané a registrované označení produktů, které jsou veganské či vegetariánské. Mohou se pyšnit svou transparentností a přehledností.

 

 

 

 

certifikat-veganok-1

 

CERTIFIKÁT VEGAN OK

Tato organizace zaručuje dodržování pevných etických zásad. Tato organizace také rozšiřuje povědomí o veganství a k dnešnímu dni se jedná o nejrozšířenější etický standart na světě. U tohoto certifikátu máte záruku, že produkt neobsahuje žádnou živočišnou složku a také absenci testování na zvířatech v jakékoliv fázi výroby.

 

 

 

NaTrueVelkyCERTIFIKÁT NATURE

Tento certifikát jako jediný vyloženě neříká, že je produkt veganský. Avšak tím, co vše zaručuje jsem se rozhodla ho sem přidat. Během získávání tohoto certifikátu je nutné jakož to výrobce předložit jasně srozumitelné složení, kolik procent produktu je přírodní, jak byl vyroben a původ jednotlivých ingrediencí. Avšak organizace, která certifikát uděluje, si nevystačí pouze s doložením informací papírově. Informace si ověřují také přímo ve výrobě. Pro získání certifikace značka musí mít všechny složky přírodního původu, produkty musí být vyrobeny šetrně k přírodě, nesmí být testované na zvířatech a nesmí obsahovat žádná barviva ani konzervanty.

 

 

Peta-Logo-vector-image-eps

 

CERTIFIKÁT PETA ‘Cruelty free and vegan’

PETA (The People for the Ethical Treatment of Animals) je americká nezisková organizace, která bojuje za práva zvířat. Její činnost je zaměřena na čtyři hlavní oblasti. jsou to takové, ve kterých je zvířat nejvíce zneužíváno. A to farmy a továrny, laboratoře, oděvní průmysl a zábavní průmysl. Ve svém boji proti špatnému zacházení se zvířaty bojuje hlavně s pomocí petic a kampaní, které žádají změnu legislativy.

PETA se snaží pořádat co nejvíce celosvětových akcí, které proudí napříč společností. Byla založena v Americe již začátkem 80. let minulého století. Jejich hlavní snahou je poukázat na špatné zacházení se zvířaty a toto zacházení co nejvíce minimalizovat. Snaží se nabádat lidi k vegetariánství, veganství a respektu ke zvířatům. Na pomoc svým kampaním si kromě dobrovolníků bere i mnoho známých osobností.

 

Bohužel certifikát PETA ‘Cruelty free and vegan’  není pro některé vegany dostatečně věrohodný, jelikož se uděluje pouze na základě prohlášení firmy, že netestuji nebo jsou veganští. Nijak to neověřují.

 

Leaping-Bunny-jason CERTIFIKÁT LEAPING BUNNY (HCS)

Hodně veganů tento certifikát upřednostňuje a vyhledává, je důležité podotknout, že se jedná o jediný mezinárodní certifikát, který se týká záruky, že dané produkty nebyly testovány na zvířatech. Nikoliv, že mají pouze veganské složení.

Jelikož v klasickém kosmetickém průmyslu hrají zvířata při testování velmi důležitou roli. Jsou součástí testovacího procesu, který je po celém světě více a více odmítán. Certifikát Leaping Bunny byl založen roku 1996 jako reakce na rostoucí zájem spotřebitelů o výrobky netestované na zvířatech.

Na závěr....

Prosím, berte na vědomí, že výše zmíněné certifikáty nejsou jediné, které zaručují, že je produkt veganský. Jsou ale ovšem ty nejznámější a nejpoužívanější, proto je zmiňuji. Také si prosím uvědomte, že ne všechny veganské značky mají certifikát, který to potvrzuje. Certifikace je také finančně náročná záležitost, a tak se často stává, že menší značky si zakoupení certifikátu nemohou dovolit. Platí to nejen pro veganské certifikáty. Takže ano, i značka bez veganského certifikátu může být veganská, záleží na filozofii každé značky a jestli i jim samotným na tom záleží anebo tato prohlášení využívají pouze jako marketingový tah.  Úplně stejně tomu je u certifikátů netestovanosti na zvířatech, tam se ve většině případů jedná pouze o oklamání zákazníka, nikoliv o pravdu.

 

Děkuji Vám velmi za přečtení a přeji krásný den

 

 

elenAutor: Elen Stroblíková

"Jsem studentka, co se zajímá o kosmetiku, ekologii a udržitelnost a ráda píše. Velkým tématem je pro mě také testování kosmetiky na zvířatech, o které se velmi zajímám a nadále předávám své znalosti o této problematice dál, aby se mohli vzdělávat další. Také miluji zvířátka.  O některá, která mimo zoo moc neuvidíte, se i starám a buduji jim láskyplné domovy, kde o ně pečuji od jejich narození."