VEGANSKÁ KOSMETIKA NETESTOVANÁ NA ZVÍŘATECH

veganska-kosmetika-netestovana-na-zviratech

Veganství, s tímto pojmem se již každý z nás v životě setkal. Jedná se o způsob stravování bez živočišných výrobků a masa. Stejně jako tomu je u veganství, tak i o veganské kosmetice se více mluví. Veganská kosmetika je tu pro ty, kterým není trápení a zneužívání zvířat lhostejné. U většiny veganských značek jde i o to, že jsou produkty vyráběny ekologickou cestou. Vegan neznamená být šetrný ke zvířatům, znamená to být šetrný i k sobě, k ostatním, k Zemi.

V dnešním článku vám přiblížím celé téma veganské kosmetiky. Také si vysvětlíme rozdíl mezi přírodní a veganskou kosmetickou značkou. Povíme si, jestli mohou být veganské produkty testované na zvířatech. Dále si povíme něco ohledně ingrediencí, které veganské nejsou.

Jdeme na to!

 

Veganska-kosmetika-netestovaná na zvířatech

Co to vlastně pro mě znamená, když je značka veganská? V čem se liší od ostatních značek, které veganské nejsou?

Tady jde o to, že se koukáme na jednotlivé ingredience, které značka používá. Zkoumáme, jakého jsou původu. Jedná-li se o ingredience rostlinného původu (např. oleje, másla, květinové vody atd.), tak může být značka označena jakož to veganská. Ovšem značky, které obsahují živočišné složky (kozí mléko, med – avšak ten bere každý vegan jinak, některý je s ním v pořádku a požívá ho, některý jej nepožívá, ale součástí podmínek veganských certifikátů je právě nepoužívání medu, nedej bože produkt obsahuje mrtvé živočichy, např. karmín, ten se vyrábí z vysušených těl hmyzu Červce nopálového)

 

 

Jak se veganská značka může lišit od přírodní?

Popravdě pojem přírodní kosmetika je nesmírně široký. Není nikde pevně dané, odkdy se značka může brát za přírodní. Je to na zvážení majitele. Proto se můžeme setkat s produkty přírodní kosmetiky, které budou obsahovat pouze 50 % složek nevyrobených synteticky (přírodních látek), ale taktéž se potom můžeme setkat se značkami přírodní kosmetiky, které jsou 100 % bez syntetických složek. A tyto značky jsou obě nazývány stejně, přírodní. Z INCI (seznam jednotlivých ingrediencí obsažených v produktu) nejsme schopni říct, jakého původu má značka ingredience, zda jsou to přírodní či syntetické deriváty. Mnoho ingrediencí může být totiž obou původů. K tomu, abychom nemuseli trávit dlouhé dny prověřováním ingrediencí, jsou tady certifikáty, jejichž podmínkou je právě používání nesyntetických ingrediencí.

 

KOSMETIKA-NETESTOVANÁ-NA-ZVIRATECH

Jak je to s veganskými produkty a testováním na zvířatech?

Fakt, že když je někde napsané vegan neznamená, že produkt nemůže být testovaný na zvířatech, vás nejspíš vyděsí. Co je příčinou? Každá kosmetická značka si hlídá svůj původ ingrediencí a velké většině značek opravdu záleží na kvalitě a původu jejich ingrediencí. Může se ale také stát, že značka odebírá ingredience od dodavatele, který má danou ingredienci otestovanou na zvířatech. Tam s tím bohužel nikdo nic neudělá. Ovšem když má značka opravdu prověřené, že jednotlivé ingredience nejsou testované na zvířatech, tak má vyhráno. Poté je již na každé značce, jakou cestou se rozhodne testovat své finální produkty. Co by zde mělo také zaznít je, že od roku 2009 je zakázané v Evropě testovat nové kosmetické ingredience na zvířatech a od roku 2013 je zakázané testovat finální produkty na zvířatech a taktéž se zde nesmí prodávat produkty, které na zvířatech byly testované (v rámci Evropy). Za produkty testované na zvířatech jsou považovány pouze produkty prodávané v Číně, jelikož tam je testovaní na zvířatech podmíněno zákonem. Takže u produktů značek, které vám zde, v BIOneeds nabízíme si můžete být jisti, že nejsou testované na zvířatech. :-)

A pokud hledáte produkty nejen netestované na zvířatech, ale i pouze s veganským složením, stačí si zakliknout filtr VEGAN.

 

PRODUKTY S CERTIFIKÁTEM HCS neboli Leaping Bunny

 

veganska-kosmetika-1A jaké ingredience živočišného původu jsou nejčastěji používané v produktech?

 

 

KERATIN – ten je nejčastěji využívaný ve vlasové kosmetice. Je to způsobené jeho líbivými účinky, kterými je hluboká hydratace a regenerace vlasu, ochrana před vnějšími vlivy, lesk a narovnání vlasu. Také napomáhá rychlejšímu růstu vlasů a zabraňuje třepení konečků. Jádrem je proteinový produkt, který se nachází v peří, rocích, drápech a kopytech různých zvířat. Jakož to náhradou jsou rostlinné oleje, např. mandlový, rozmarýnový, konopný a alma olej či sójové bílkoviny

KARMÍN – ten najdeme nejčastěji v produktech dekorativní kosmetiky, např. rtěnky, oční stíny a tvářenky, ale i v pečující kosmetice. Karmín se do produktů přidává pro jeho tónovací schopnosti a umocnění pigmentu. Jak již bylo zmíněno, tak karmín se získává z hmyzu Červce nopálového. Hmyz se vaří, poté se filtruje a smísí s dalšími složkami, čímž se tato „buničina“ uvede do homogenní směsi červené barvy. Jeho rostlinnou variantou je lykopen.

HYDROLIZOVANÝ KOLAGEN – v překladu živočišný tuk. Jedná se o vedlejší produkt jatek. Tato složka se získává zahříváním tuku a používáním zbytků látek obsahujících tuk. Tato složka se používá jako emulgátor, ochucovadlo a čisticí prostředek. Nejčastěji se vyskytuje v rtěnkách, mýdlech, holicích krémech, spreji na vlasy, deodorantech a kondicionérech. Jakož to náhradu můžeme považovat kyselinu stearovou, parafín a ceresin.

SKVALEN a SKVALAN – je velmi využívaná ingredience díky jeho vysoké podobnosti lidského mazu. Skvalen a skvalan se poslední dobou rozšířil i v rostlinné formě, avšak nejčastěji je stále využíván ten živočišný, který se nachází v játrech žraloků. Tato složka se přidává do výroby produktů pro osobní péči, pomáhá vyhlazovat a hydratovat pokožku a také pečovat o vlasy. Jedná se o bomby do koupele, zvlhčující tělové krémy, základy hydratačních produktů, kondicionéry na vlasy a výrobky pro péči o pleť. Jeho rostlinnou variantou je buď rostlinný skvalen a skvalan, nebo olivový a kokosový olej.

GLYCERIN – také složka, kterou máme jak v rostlinné, tak v živočišné podobě. Glycerin je nedílnou součástí mnoha kosmetických přípravků a produktů pro péči o pleť. Přidává se do hydratačních krémů, zubních past, parfémů, prostě téměř do všeho, jelikož má skvělé hydratační schopnosti.  Pokud složení neříká „rostlinný glycerin“, s největší pravděpodobností se jedná o složku získanou zpracováním živočišného tuku. Rostlinnou alternativou je rostlinný glycerin nebo výtažky z mořských řas.

 

Leaping-Bunny-jason

Certifikát LEAPING BUNNY (HCS)

Certifikát Leaping Bunny představuje jedný mezinárodní certifikát, který se týká záruky, že danné produkty nebyly testovány na zvířatech.  Jelikož v klasickém kosmetickém průmyslu hrají zvířata při testování velmi důležitou roli. Jsou součástí testovacího procesu, který je po celém světe více a více odmítán. Certifikát Leaping Bunny byl založen roku 1996 jako reakce na rostoucí zájem spotřebitelů o výrobky netestované na zvířatech.

 

 

Na závěr si můžete dojít pro váš oblíbený produkt a schválně, koukněte se, jaké složky obsahuje, jestli má certifikát, kde byl vyrobený. Jedině průzkumem něco zjistíte. A třeba zjistíte něco zajímavého. A já Vám už jen poděkuji za přečtení tohoto příspěvku.

 

Přeji Vám krásný den.

 

 

 

elenAutor: Elen Stroblíková

"Jsem studentka, co se zajímá o kosmetiku, ekologii a udržitelnost a ráda píše. Velkým tématem je pro mě také testování kosmetiky na zvířatech, o které se velmi zajímám a nadále předávám své znalosti o této problematice dál, aby se mohli vzdělávat další. Také miluji zvířátka.  O některá, která mimo zoo moc neuvidíte, se i starám a buduji jim láskyplné domovy, kde o ně pečuji od jejich narození."