ŠKODLIVÉ LÁTKY V KOSMETICE. KTERÝM SE VYHNOUT?
Známe to asi každý. Skočíte si do obchodu, koupíte si nějaký ten nový krém, který se tváří, jako kvalitní a hlavně plný zdravých složek. Yupí! Pak ale kouknete na složení a zjistíte, že obsahuje toho slavného aloe vera “nula, nula, prd“, a vlastně ani to ne! Áaaa…. Naopak je “našťouchaný“ vším jiným možným. A čím hůř, je plný ingrediencí neznámých názvů, které vám skoro nic neříkají. Kdo se v tom má vyznat?
Proč je důležité znát složení kosmetiky?
Věříme, že používání kvalitní kosmetiky je stejně důležité, jako to, co jíme. Naše tělo potřebuje kvalitní potravu z venku i zevnitř. Pokožka je jako houba a je jen na nás, čím ji necháváme “nasát“. Taková chemie v kosmetice nám jednorázově nic neudělá, ale z dlouhodobého hlediska by to mohl být už problém. Ne všechny látky dokáže tělo vyloučit. Některé složky se mohou ukládat v tkáních a časem zapříčinit různé zdravotní poruchy, nemoci či alergie.
Co je to INCI?
Pro snadnou orientaci v jednotlivých složkách jsme pro vás vytvořili encyklopedii složek kosmetiky.
KTERÝM SLOŽKÁM SE VYHNOUT A PROČ?
Parabeny
Parabeny jsou ošklivé syntetické látky, které se do kosmetiky přidávají pro své antimikrobiální vlastnosti, jako konzervant. Často je najdeme pod názvy, které končí slovem -paraben, jako například propylparaben, methylparaben, ethylparaben a další. Jednorázově pokožce neuškodí, ale z dlouhodobého hlediska mohou mít vliv na vznik alergické reakce, či podráždění oči a kůže. Ovlivňují naši hormonální rovnováhu, snižují tvorbu spermií, plodnost, mají dokonce špatný vliv na vývoj dětí. Parabeny jsou potencionálně karcinogenní, mohou být jeden ze spouštěčů rakoviny prsou. Brrrrr…
Silikony v kosmetice jsou též škodlivé syntetické látky, respektive polymery na bázi silikonu. Nejčastěji je můžeme najít ve vlasových a stylingových produktech, protože fungují jako vlasový změkčovadlo či kondicionér. Jednorázově též nijak neškodí, ale z dlouhodobého hlediska je s nimi velký problém. Naše tělo je nedokáže odbourat. Silikony vlasy rychle zjemňují, dodávají jim lesk, snižují tvorbu mazu. To vše zprvu vypadá velmi lákavě. Z dlouhodobého hlediska, ale vlasové vlákno obalují voděodolným filmem, který ho časem ničí, ucpávají póry a vysušují pokožku. Jak je poznat? Mají většinou koncovku –cone, -conol, -silofane. Jako například Amodimethicone, Dimethicone či Dimethiconol.
Pokud chcete vědět o těchto neřádech mnohem víc, omrkněte náš článek o silikonech v kosmetice.
Celý článek o škodlivosti hliníku v antiperspirantech.
Tenzidy
Formaldehyd a jeho deriváty
Formaldehyd je doslova pěkné svinstvo. Už jen ten název. Jeho nebo jeho deriváty nalezneme pod názvy 2-Bromo, 2- Nitropropan-1,3 Diol, Bronidox, Diazodinil – Urea, 5-Bromo-5Nitro-1, glutaral, 3-Dioxane , DMDM hydantion. Formaldehyd má prokazatelné karcinogenní účinky, dráždí sliznici, způsobuje alergické reakce. Velmi často ho můžeme potkat například v lacích na nehty, jako konzervant. Prosím vyhněte se mu!!! A radši sáhněte pro laku z přírodní složek.
PPG a PEG glykoly
PPG Polypropylenglykol a PEG Polyethylenglycol jsou syntetické emulgátory, zvhlčovače a nosiče vůní v olejích. Pozor na ně! Skrývají se i pod jinými názvy s koncovkou -eth- Laureth, Ceteareth 3, nebo například Polysorbate 40 apod. Mohou způsobovat alergické reakce a další kožní problémy.
Ftaláty
Ftaláty jsou estery kyseliny ftalové. Jsou to syntetické látky našemu tělu též nebezpečné. V kosmetice se používají ke zvýraznění vůně, jako rozpouštědla nebo k denaturalizaci alkoholu. Mohou mít vliv na naše reprodukční ústrojí, hormonální systém a jsou nevhodné hlavně pro malé děti. U dospělých ohrožují například funkci jater či ledvin. Způsobují vznik alergií a astmatu.
Jejich název vždy končí slovem ftalát, jako například Dimethyl ftalát (DMP), butyl benzyl ftalát (BBP), dibutyl ftalát (DBP). U zkratek si pamatujte, že většinou mají poslední písmeno P. Je to pravda!
Fuj, už ten název je opravdu ošklivý. Xylenové pižmo je syntetické pižmo, které má tendenci se ukládat v našem organismu a bohužel se ho celkem obtížné zbavuje. Může ovlivnit reprodukci a plodnost. Setkáváme se s ním v kosmetice, jako aromatická složka, v čistících prostředcích, jako textilních změkčovadlo a v osvěžovačích vzduchu.
Syntetické UV filtry
Samozřejmé bychom mohli jmenovat ještě dál, ale tady dnes skončíme.
Skoro až děsivé že? Bohužel výroba kosmetiky je business, jako každý jiný a pro spoustu firem je zisk hlavním cíle. Naštěstí se poslední dobou objevuje spousta nových společností, které se snaží proti tomuto bojovat a vyrábět kosmetiku poctivou cestou, plnou šťavnatých přírodních extraktů, které pokožce nejen neuškodí, ale naopak jí pěstí a dodají ji přesně, co potřebuje.
Pokud vás nebaví číst složení kosmetiky, naprosto to chápeme. Pak doporučujeme jít jednodušší cestou, a kupovat pouze certifikovanou kosmetiku, která podléhá náročným a důsledným kontrolám. Všechny tyto výše uvedené látky přísně zakazuje a nejen to. Nepodporuje testování na zvířatech a využívá ingredience z ekofarmem vypěstované s fair trade myšlenkou.
Za zmínku určitě stojí tyto:
Certifikát Ecocert: Urtekram, Soaphoria, SO´BIO étic, Natura Siberica
Certifikát CPK a CPK BIO: Nobilis Tilia, Saloos
Na true: Santé, Neobio, Lavera
Cosmebio: SO´BIO étic
Aby nedošlo k nějaké dezinformaci, je důležité poznamenat, že certifikáty většinou vlastní pouze velké společnosti. Malé domácí výroby bohužel nemají tolik financí, aby si je mohli dovolit. To ale neznamená, že nejsou kvalitní, ba naopak. Malé výroby dávají do svých produktů lásku a rodinnou tradici. Velmi často začínají s produkcí pouze jako s koníčkem. Proto i složení jejich produktů je maximálně kvalitní. Určitě stojí za zmínku přírodní a bio kosmetika od KVITOK, Almara soap, MYLO, RaE.
Pokud jste došli ve čtení až sem, tleskáme Vám! Vše sepsat, byla pro nás také fuška :-)
Teď už je rozhodnutí jen na Vás!
Pokud se složení látek stále tápete, vytvořili jsme pro vás encyklopedii složek kosmetiky, která poodhalí každé tajemství jednotlivých složek kosmetiky.