Je tu BLACK FRIDAY 5+1, jen do 2.12 :-)

ŠÍPKOVÝ OLEJ: NA CO JE DOBRÝ A JAK SE POUŽÍVÁ?

sipkovy-olej--na-co-je-dobry-a-jak-se-pouziva-1Šípkový olej

Pro mě byly šípky vždy symbolem začátku školy a předzvěstí podzimu. Moje babička velmi ráda vzpomíná na své dětství, které prožila na vesnici na jihu Čech. Jednou z jejích oblíbených vzpomínek je začátek školního roku, podzimu a obrovské šípkové keře lemující cestu, po níž chodila do školy. Tohle období je zase tady a všichni známe tyhle krásné červené plody růže. Pojďme se podívat na využití šípků v kosmetice.

 

Zdravotní přínosy šípků

Dle babských rad jsou šípky téměř všelék - podobně jako brusinky mají močopudné účinky a působí příznivě na močové cesty a ledviny. Působí příznivě na žaludek a přispívají k celkové detoxikaci organismu. Jsou proslulé svým vysokým obsahem vitaminu C, proto je čaj z nich tolik doporučovaný při nachlazení nebo chřipce - dokonale podpoří imunitu. Šípek také působí blahodárně na lidskou krev - pomáhá podpořit tělo při chudokrevnosti a má stahující účinky, pomůže tedy při snaze zastavit krvácení. Je to zkrátka rudý poklad, drahocennější než rubíny. 

 

Využití v kosmetice

Konečně se dostáváme k dalšímu velmi důležitému využití šípků - kosmetika. Konkrétně ve formě oleje. Jak jinak, jedná se o další zázraky.

Nejčastěji se zřejmě využívá v boji se známkami stárnutí. Je skvělým anti-age pomocníkem díky vysokému obsahu antioxidantů - ty účinně bojují s volnými radikály, které urychlují stárnutí pleti. Navrací elasticitu, vypíná pleť, bojuje proti vzniku vrásek a zároveň vyhlazuje ty, které už váš obličej zdobí. 

Dá se využít místo pleťového séra - zde ovšem pozor jako u dalších olejů - sám o sobě pleť nehydratuje.

Nezapomeňte proto nejprve použít hydratační krém nebo třeba květovou vodu a až pak naneste šípkový olej. Postará se o uzamčení vlhkosti v pleti na celý den nebo noc. 

sipkovy-olej--na-co-je-dobry-a-jak-se-pouziva-2Šípkový olej dokáže kromě vrásek vyhlazovat také jizvy, ať už vás trápí malé jizvičky po akné nebo větší strie. Podporuje a přispívá hojení drobných ran, takže až budete mít příště škrábanec, neloupejte strup, ale raději ho potírejte šípkovým olejem - hojení bude rychlejší, méně svědivé a snížíte riziko vzniku jizvy. 

Jako většina přírodních produktů, také šípkový olej je vhodný pro péči i o velmi citlivou pokožku. Neobsahuje nic, co by pleť jakkoliv dráždilo. Nemusíte se ho tedy bát použít i na ekzematickou nebo jinak podrážděnou a velmi suchou pokožku. Naopak je při suché pleti velmi účinným pomocníkem, protože dokáže udržovat vodu a vláhu uvnitř. Jako bonus ulevuje i od svědění a má protizánětlivé účinky. 

Dá se využít na celé tělo, tlumí dokonce i bolest kloubů nebo svalů, namasírovat si s ním můžete jakoukoliv bolístku (nebo se ideálně nechte namasírovat někým jiným). Můžete ho také přidat do koupele a v kombinaci s příjemně teplou vodou bude pracovat na uvolnění celého vašeho těla. 

Poslední důležitou součástí péče o tělo je především u žen také péče o vlasy. I zde můžete využít šípkový olej. Před mytím vlasů naneste rovnoměrně pár kapek šípkového oleje na pokožku hlavy, důkladně vmasírujte a nechte působit, poté si vlasy umyjte obvyklým způsobem. Olej a masáž vás dokáží zbavit lupů, navíc podpoří růst vlasů a zdraví vlasové pokožky. Díky schopnosti zadržet vláhu v pokožce zamezí dalšímu vzniku lupů a svědění. 

 

Šípkový olej se dá vyrobit i doma. Na internetu najdete mnoho návodů a teoreticky se nejedná o složitou záležitost. Proces ovšem vyžaduje nutnou dávku trpělivosti, aby se do oleje stihly vylouhovat všechny důležité a prospěšné látky. Domácí výroba vám tak zabere přibližně měsíc. Pokud se vám nechce tak dlouho čekat, nebo zkrátka tyto vyrob-si-sám postupy nejsou pro vás, můžete si kvalitní šípkový olej objednat přímo na našem e-shopu.

 

Doufám, že až na podzimní procházce uvidíte rudé šípky, vzpomenete si alespoň na jeden zázrak, který dokážou zařídit. Babímu létu zdar. :) 

 

LEA švecová

 Autor článku: Lea Švecová

"Jsem naprosto normální až obyčejná mladá žena. Část života jsem prožila na vesnici, a tak mám velmi blízko k přírodě. Miluju procházky, západy slunce a zvířata. Ani nevím, jak jsem se dostala k tématům ekologie, ale jednoduše to zapadlo do mého života a je jeho nedílnou součástí od mých 18 let. Láska ke knihám, češtině a psaní ve mně byla ještě dávno předtím. Psaní článků o přírodní kosmetice je tedy pro mě úžasnou fúzí mých oblíbených věcí a úžasná seberealizace."