ŠAMPON BEZ SILIKONŮ aneb PŘÍRODNÍ PÉČE O VLASY BEZ CHEMIE
Přitom naše pokožka je jako houba a velká část kosmetiky se vstřebává do kůže, tak proč jí nedopřát kvalitní “stravu“? :-)
V konvenčních šamponech se především můžete setkat se silikony (změkčovadlo či kondicionér), parabeny (konzervační látky a sulfáty) a sulfáty (podporují pěnivost). I když se nejedná o úplně nebezpečné látky, existují u nich podezření, co se týče negativního vlivu na lidské zdraví a ochrannou bariéru pokožky. Tak proč je stále tolerujeme v kosmetice?
Pojďme si je trochu přiblížit…
SULFÁTY (SLES a SLS)
Sulfáty (Tenzidy) neboli SLES (Sodium laureth sulfate) a SLS (Sodium Lauryl Sulfate) jsou syntetické látky, které mívá konvenční šampon většinou na prvních místech. Což znamená, že poměr těchto látek k ostatním v produktu je jeden z nejvyšších. Používají se jako emulgátor, pěnidlo či změkčovadlo. Sulfáty mohou způsobit například podráždění očí, ovlivňují nepříznivě naše dýchací ústrojí či plodnost. Navíc vysušují pokožku a podporují tvorbu lupů či padání vlasů.
PARABENY
Parabeny jsou syntetické látky, které mají antimikrobiální vlastnosti, fungují tedy jako konzervant. Často je najdeme pod názvy, které končí slovem -paraben, např: propylparaben, methylparaben, ethylparaben a další. Jednorázově pokožce neuškodí, ale z dlouhodobého hlediska mohou mít vliv na vznik alergické reakce, či podráždění oči a kůže. Ovlivňují naši hormonální rovnováhu, snižují tvorbu spermií, plodnost, mají dokonce špatný vliv na vývoj dětí. Parabeny jsou potencionálně karcinogenní, mohou být jeden ze spouštěčů rakoviny prsou. Brrrrr…
SILIKONY
Silikony jsou polymery na bázi silikonu. Fungují jako vlasové změkčovadlo či kondicionér. Jednorázově též nijak neškodí, vlasy rychle zjemňují, dodávají jim lesk, snižují tvorbu mazu. A však z dlouhodobého hlediska mohou být problém. Postupně vlasové vlákno obalují voděodolným filmem, který ho časem ničí, ucpává póry a vysušuje pokožku. Tělo je nedokáže odbourat. Jak je poznat? Mají většinou koncovku –cone, -conol, -silofane. Jako například Amodimethicone, Dimethicone či Dimethiconol.
PROČ PŘEJÍT NA PŘÍRODNÍ ŠAMPON?
Aneb výhody a nevýhody vlasové kosmetiky bez chemie
Na trhu samozřejmě existuje spoustu alternativ přírodních šampónů bez silikonů, sulfátů a parabenů, které nezatěžují životní prostředí, a navíc po nich budete mít vlásky krásné a jemné. Pokud se rozhodnete po nějakém takovém kousku sáhnout a přejít z konvenčního šamponu na přírodní, určitě to bude chtít trpělivost. Občas nějakou dobu trvá (až 4 týdny), než se z vlasů vymyjí silikony a další syntetické látky. Dejte tomu čas a po pár týdnech budete odměněni přirozenými a lesklými vlasy.
Jednou z nevýhod absence parabenů může být kratší doba spotřeby, u přírodních produktů to je cca rok. Což je na druhou stranu logické a nenutí nás vytvářet doma zbytečné zásoby na „roky dopředu“ :-)
Spousta zdrojů straší s nižší pěnivostí, což může být pravda, ale zas taková katastrofa to není a v dnešní době už některé přírodní šampony natolik krásně pění, že není potřeba hned házet flintu do žita. :-) Někdy je pěnivost skoro srovnatelná.
Po čase se Vám vlasy obnoví, zesílí a dostanou svůj přirozený vzhled, jistě Vám jen poděkují. Chce to ale čas, jako u většiny věcí, co se dělají pořádně.
Složení přírodního šamponu je ve většině případů mnohem kratší než u konvenčních produktů, což je takové dobré znamení, že neobsahuje spoustu zbytečných syntetických náhražek. Můžete se setkat například látkami jako je Cetearyl Alcohol (změkčovač a pěnič na bázi kokosového či palmového oleje), Coco-Caprylate/Caprate (přírodní náhrada silikonů z kokosu), Sodium Cetearyl Sulfate (přírodní emulgátor a zjemňovač). I když všechny znějí neznámě, jsou to bezpečné přírodní deriváty. Vyjmenovávat bychom mohli do nekonečna, a upřímně, naučit se všechny tyto látky je naprosto nemožné. A tak jsme se rozhodli ulehčit Vám spoustu času s hledáním a jednotlivé látky si můžete lehce zkontrolovat na naší encyklopedii složek kosmetiky.
PŘIDANÁ HODNOTA
Přírodní kosmetika má jednu z krásných přidaných hodnot a to, že se snaží stále jít kupředu a myslet i na planetu. A to nejen svým složeným, které je ve vodě dobře odbouratelné, ale i obaly, což je v poslední době velmi žhavé téma.
Úžasným příkladem je například šampuk, tedy tuhý šampon, který vypadá jak mýdlo, ale není to mýdlo. Je zabalen v papírové krabičce a tak je zcela bez plastového obalu. :-) Jelikož šampuky neobsahují vodu, oproti tekutému přírodnímu tekutému šamponu v nich najdeme vyšší koncentraci přírodních tenzidů a pečujících látek.
Používají se tak, že s nimi lehce krouživým pohybem přejedete po vlasech či pouze v rukách a vytvoříte tak jemnou pěnu. A dál pokračujete tak jak už to moc dobře znáte….
Za pozornost určitě stojí šampuky od značky KVITOK (bývalá NAVIA) či Soaphoria.
Dalším skvělým typem jsou firmy, které se bez obalů neobejdou, ale stále inovují jejich výrobu a také zkracují dobu rozkladu. Například značka Urtekram vyrábí své obaly ze zbytkového odpadu cukrové třtiny. Zpracovává tak odpad a ještě snižuje výrobu plastů.
I tak si obaly zachovají stejnou kvalitu a odolnost jako ty původní.
OBRÁCENÝ SKLENÍKOVÝ EFEKT
Cukrová třtina je obnovitelný zdroj a při jejím pěstování je ze vzduchu vstřebáváno CO2. Taková jedna tuna cukrové třtiny vstřebá až 2 tuny CO2. Od teď už Urtekram při výrobě svých obalů CO2 neprodukuje. Ba naopak, dochází k jeho snižování. Říkají tomu “obrácený skleníkový efekt“.
Více v článku zde.