PROČ NEPOUŽÍVAT KLASICKÉ ZUBNÍ PASTY

 

Zuby, zoubky, zoubečky…jak na vás, abyste byly krásné, zdravé a dokonce i vyčištěné s čistým svědomím a bez chemie? V dnešní široké nabídce doslova „babo raď“. Krásný úsměv o nás prozradí mnoho a dokáže nadělat i spoustu parády. I přesto je důležité si být jistý, že nejde jen o pěkný efekt, ale i zda nám zubní pasta neškodí. Pojďme se tomu společně podívat na zoubek….

TROCHA ZUBNÍ HISTORIE

První zmínky o zubních pastách pocházejí dokonce už ze 4. století př. n. l. No ano, první zubní pasty si vyráběli Egypťané sami ze soli, pepře, mátových listů a květů kosatce. Dokonce třeba takoví staří Římané dokonce do zubní pasty přidávali vlastní moč kvůli amoniaku, který podporuje účinné bělení zubů.  Zero-waste nadšencům by se líbil proces ve Spojených Státech z 18. století, kdy se používala pasta ze spáleného chleba. Otázkou je, jak asi chutnala. :-) Masové čištění zubů se rozšířilo až počátkem 19. století. Z dokonalého úsměvu se posléze stal obchod a začaly se používat levné, i když účinné chemikálie. Jako vždy nikdo však už dál nedomyslel, jaký dlouhodobý efekt užívání “chemie” na čištění zubů může mít. 

Zubní pasta bez fluoridu a chemie. účinná zubní bělící pasta.

JE TO VŠECHNO JEN O PASTĚ?

Většina z nás se mylně domnívá, že to je hlavně zubní pasta, která má na svědomí krásně vypadající chrup. Je to však mechanický proces pomocí kartáčku, který udržuje naše zuby čisté. Pasta hlavně dodává našemu dechu svěžest, a pokud obsahuje účinné látky, můžete se mechanickým třením kartáčku o dásně dostat do krevního oběhu. Už z toho důvodu je důležité zubní pasty správně vybírat a juknou se vždy i na složení. 

K JÁDRU PUDLA…

Složení běžné zubní pasty obvykle tvoří 40% vody, 50% brusné látky a zbytek tvoří už jen pěnidla, umělá příchuť, pojidla, barviva a fluorid. Je to samá chemie, která se vašim zubům určitě zrovna moc nezamlouvá. Proč?

Zmíněná pěnidla jsou většinou zastoupena složkou sodium lauryl sulfátem (SLS). SLS jsou nebezpečné tenzidy, které můžete potkat i třeba v šamponech, sprchových gelech či mýdlech. Tyhle „vykukové“ sice pomohou produktu snadně vytvořit pořádnou pěnu, ale na druhou stranu vysušují pokožku. V případě takové zubní pasty dráždí ústní sliznici a mohou být příčinou tvorby aftů, popraskaných koutků apod. Přírodní zubní pasty neobsahují SLS a díky tomu tolik nepění, ale to vůbec ničemu nevadí. Prioritou je fakt, že jejich složení neškodí, ba naopak.

Další ingrediencí v zubních pastách je triclosan (triklosan). Jedná se o velice účinnou antibakteriální látku. Bohužel při působení slunečního záření vznikají z triclosanu silně toxické dioxiny. Tomu se určitě vyhněte. Jednoduše ho nahradí třeba mořská sůl nebo máta.

Přírodně bíé zuby. Přírodní bělící pasta, která funguje a neobsahue chemii.

Propylen glykol je další potvůrkou, která se ve složení zubní pasty velmi lehce skryje. Používá se jako rozpouštědlo či zvlhčovadlo. Dokonce ho můžeme najít jako součást nemrznoucích chladících směsí. Takovou třešničkou na dortu je fakt, že Propylen glykol americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv klasifikuje jako bezpečný pro použití v potravinách, kosmetice a léčivech, ale už neschvaluje jeho použití v krmivu pro kočky…

Fluorid sodný je velkým otazníkem pro všechny. Používat či ne? Fluorid se používá hlavně z důvodu, že posiluje odolnost zubní skloviny proti zubnímu kazu tím, že posiluje odolnost skloviny vůči sníženému pH v ústech. Na druhou stranu se v poslední době začala objevovat tvrzení, že je však klasifikován jako vysoce toxická látka. Některé zdroje tvrdí, že lidskému tělu dokáže ublížit při velkých dávkách, například postihuje srdce a oběhový systém, dráždí žaludek a může způsobovat žaludeční vředy. V malém množství se ho ale bát nemusíte. Museli byste poobědvat najednou hodně zubních past, abyste byli v nebezpečí. Nicméně především u dětí neuškodí zubní pasty s fluorem vynechat.  

Proč nepoužívat klasické zubní pasty. Nebezpečný fluorid. Bambusový kartáček a černá zubní pasta.

A co chuť? U klasických past se o to pěkně starají umělá aroma a sladidla. Není povinností výrobce uvádět konkrétní typ umělých aromat, proto se za toto slovní spojení může ledacos schovat. Až 95% těchto látek tvoří chemické sloučeniny vyrobené z ropy, které s napodobovanou přírodní vůní nemají společného vůbec nic. Často se jedná o toxické a karcinogenní složky. Umělá sladidla v zubních pastách dodávají pastě jemně nasládlou chuť. Jedná se především o sacharin a aspartam. Tyto umělá sladidla negativně ovlivňují náš střevní mikrobiom. Jejich přímá souvislost se vznikem rakoviny nebyla jednoznačně prokázána. S přírodní pastou sice nebudete mít v ústech až tak výrazný pocit svěžesti. To ale nic nemění na faktu, že při přechodu na přírodní produkty děláte pro své zdraví maximum. 

Mezi další ne zrovna bezpečné látky, které nechcete ve složení najít, patří parabenyumělá barvivaparafínvazelínasilikonyropné deriváty, případně geneticky modifikované potraviny.  Jedna „mňamka“ za druhou

Na výběru zubní pasty si určitě dejte záležet. Přírodní kosmetika nyní nabízí širokou škálu příchutí. Vybírejte přírodní pasty obsahující přírodní abraziva a léčivé esenciální oleje, které pečují o dásně a působí antibakteriálně. Jako je například Tea tree, Myrtha či Máta Peprná. Náš tip: Čím kratší složení, tím lepší!