NETOXICKÝ DOMOV, ANO, NE? PROČ?
NETOXICKÁ DOMÁCNOST? CO? NENÍ TO TROCHU PŘEHNANÉ?
autor: Domi Hostinská
Budu upřímná. Dřív jsem této problematice nevěnovala sebemenší pozornost a nakupovala prostě podle toho, co mi přišlo pod ruku. Ale s hlubším zájmem a vědomostmi o skutečném zdraví jsem se dostala také ke kosmetice a pak samozřejmě i k prostředkům používaným doma na denní bázi. Složení těchto produktů totiž není vždy zrovna šetrné. Hodně lidí řekne, že je toho stejně všude plno a že se tomu úplně vyvarovat nedá. No ale proč se nesnažit o to ten dopad co nejvíce minimalizovat?
Nezáleží totiž jen na tom, co jíme, ale i na tom, co dostáváme do těla přes pokožku, vlasy nebo co dýcháme. Naše zdraví rozhodně neovlivňuje jen strava, pohyb, spánek, psychika a další faktory, které jsou už poměrně známé a lidi je začínají řešit.
I naše kůže, jakožto nesmírně důležitý orgán našeho těla, vstřebává látky, které na ni dáváme a hodně z nich má schopnost pronikat přes ni do našeho oběhu a tkání.
JAK TI TEDY MOHOU TYTO LÁTKY ŠKODIT?
Různé látky samozřejmě způsobují rozdílné věci, ale většinou dochází:
- k alergickým reakcím
- ke zvýšení citlivosti kůže a jejímu podráždění
- k narušení hormonálního zdraví
- některé mohou zvyšovat i riziko rakoviny,…
Mezi látky, které ti mohou způsobit výše zmíněné problémy, patří:
- parabeny
- ftaláty
- chlór
- syntetické parfemace
- chemické konzervanty a antioxidanty
- SLES/SLS
- syntetická barviva
- silikony…
Když se v tom člověk začne víc “šťourat” a začne si hledat různé články a zdroje, zjistí, že na tom opravdu něco bude. A nejde ani tak o to, že na sebe sem tam dáme něco, co je vyprané v “chemii” apod. Jde hlavně o akumulaci všech věcí dohromady.
Tak schválně, když do toho zařadíme i kosmetiku, kolik těchto látek na sebe vypatláš za pouhý jeden jediný den, když si vezmeme průměrnou ženu?
- ranní hygiena (zubní pasta, krémy na obličej, krém na oči, krém na tělo, mýdla,…)
- líčení (make-up, řasenka, rtěnka, oční linky, parfém,…)
- úprava vlasů (gely a laky na vlasy, olejíčky, šampóny, kondicionéry)
- nošení oblečení vyprané v chemických přípravcích
- večerní hygiena (zubní pasty, krémy na obličej, krém na oči, odličování, krém na tělo, mýdla,…)
- spánek (povlečení vyprané v chemických přípravcích,…)
No páni, toho najednou je, když se to všechno hodí takhle pod sebe, co? :-) A to je každý den, dokola a dokola, kdy se postupně tyto látky dostávají přímo do tvého těla, kde mohou způsobovat všechny možné reakce, které jsem zmínila výše.
Je toho opravdu hodně, určitě se nemusíš snažit změnit vše najednou. Úplně stačí, když začneš nahrazovat POSTUPNĚ všechny chemické blbiny jejich přírodními variantami. Ani já jsem nevyměnila vše najednou. Začala jsem kosmetikou – pořád hledám a zkouším to, co mi bude sedět, a poté jsem pomalu změnila i tu domácnost podle toho, jak mi doma prostředky docházely.
JAK SI VYBRAT TY SPRÁVNÉ PROSTŘEDKY?
Určitě si vždy dělej svůj vlastní průzkum!
V první řadě ale, při hledání nových produktů je důležité vědět, že nesmíš věřit všemu, co má na svém obalu napsáno „eco“ nebo „přírodní“.
Výrobci si bohužel na obaly kosmetiky mohou psát, co se jim zlíbí, pokud je třeba alespoň nějaké % složení přírodního původu.
Mimo to existují na internetu super encyklopedie, kde si můžeš jednotlivé látky vyhledat a zjistit tak jejich škodlivost, než si vůbec něco pořídíš.
Anebo, pokud nemáš čas na to orientovat se ve složení kosmetiky, protože je to docela “vyšší dívčí” :D, tak doporučuji sledovat a orientovat se podle certifikátů. Ty jsou vždy na výrobku viditelně uvedeny, a to proto, že si je firmy sami zaplatí u dané organizace a chtějí, aby pak toto “označení” bylo na jejich výrobku vidět na první pohled. Organizace certifikát udělí ve chvíli, kdy firemní produkt projde kontrolou, rozbory a vším možným. Každý certifikát splňuje nějakou normu/úroveň, a tak si každý může vybrat podle svých nároků, který z certifikátů je pro něj dostačující. Například CPK, CPK BIO, Ecocert, ECOGARANTIE a další :-)
Já jsem se po pročtení několika článků a informací o produktech rozhodla vyzkoušet do domácnosti věci od značky Sonett a Tierra Verde. U té hygieny a kosmetiky mám zase oblíbenou značku Urtekram, Natura Siberica, Nobilis Tilia a Purity Vision.