KONJAKOVÁ HOUBIČKA: NA CO JE DOBRÁ A JAK SE POUŽÍVÁ?

konjakovy-houbicka--na-co-je-dobra-a-jak-se-pouziva-4Kdo by neměl rád pocit po peelingu? Pleť máte dokonale jemnou a hebkou. Samotný proces peelingu už ale nemusí být všem tak moc příjemný, zvlášť pokud se vám zrníčko dostane nešťastnou náhodou třeba do oka, nebo když omylem vyberete peeling, který je až příliš drsný. Naštěstí existuje řešení, díky němuž budete mít pocit jako po peelingu, ale nehrozí vám žádné nepříjemnosti kolem. Tím řešením je konjaková houbička. 

Konjaková houbička se vyrábí ze škrobu podzemní hlízy rostliny jménem zmijovec indický (latinsky Amorphophallu konjac - odtud název konjaková). Extrahovaný škrob se smíchá s vodou a hydroxidem vápenatým, směs se nalije do formiček, nechá se několik hodin tuhnout, houbičky se promyjí ve vodě a opakovaně se dají sušit mrazem.

Právě díky opakovanému zmrazení a rozmrazení získají svou unikátní porézní strukturu, která je tolik žádoucí. 
Zajímavost: Kromě houbiček určených k péči o pleť se z konjaku vyrábí i těstoviny, známé díky své téměř nulové kalorické hodnotě.

 

JAK SE KONJAKOVÁ HOUBA POUŽÍVÁ?

Pokud se rozhodnete konjakovou houbičku vyzkoušet, asi vás poprvé překvapí to, jak je tvrdá. Připomíná spíš pemzu na paty, než pomůcku pro jemný peeling obličeje. Ale jako u většiny přírodních produktů, budou se dít zázraky. Tentokrát nám s kouzlením pomůže obyčejná voda - před prvním použitím stačí houbičku namočit na pár minut do teplé vody, před každým dalším použitím už ji jen namočte pod tekoucí vodou. Houba hodně vody nasákne, zvětší objem a nádherně změkne. konjakovy-houbicka--na-co-je-dobra-a-jak-se-pouziva-2Přebytečnou vodu pouze vymačkejte, houbičku nikdy drsně neždímejte, poškodila by se vlákna a začala by se zbytečně brzy drolit.

Jemnými krouživými pohyby masírujte obličej, krk a případně i dekolt. Po použití stačí houbičku opět jen propláchnout, jemně vymačkat přebytečnou vodu a houbičku pověsit (většina houbiček se vyrábí se šňůrkou právě kvůli sušení). Nemusíte se bát bakterií nebo plísní, houbička je svým způsobem “samočistící” a antibakteriální. Houbičku vyměňte za novou, až se vám začne drolit.

 

K ČEMU VŠEMU JE TEDY HOUBIČKA DOBRÁ?

Jak už bylo několikrát zmíněno, pocit po jejím použití bych přirovnala k pocitu po peelingu. Díky své struktuře totiž pomáhá odstraňovat odumřelé buňky. Jemná masáž obličeje navíc podpoří krevní oběh, pleť díky tomu bude vypnutá a pružná. Houbička zajistí čištění pleti, dokonce není k rutinní péči o obličej potřeba používat žádný čistící přípravek, houbička stačí. Pravidelné používání vám zajistí i hloubkové čištění pórů a regulaci tvorby mazu. Samozřejmě můžete houbičku použít i při odličování, pak stačí na houbičku nanést oblíbený odličovací přípravek. Nezapomeňte pak ovšem houbičku propláchnout důkladněji než obvykle.

Pokud používáte pleťové masky, můžete houbičku použít k jejich umytí. Já sama houbičku používám ke všem výše zmíněným účelům a přišla jsem ještě na jednu osobní vychytávku: Mám doma jeden olejový odličovač, který byl na můj vkus až moc mastný a měla jsem po jeho použití na pleti nepříjemný “umaštěný” pocit. Dlouho mi proto jen ležel bez využití na poličce. Pokud se jím ovšem odlíčím a potom si obličej dočistím konjakovou houbičkou, umaštěný pocit je pryč. Zkuste tedy své méně oblíbené produkty použít s houbičkou a třeba díky ní objevíte jejich kouzlo.

Vyrábí se i větší houbičky určené k použití na celé tělo místo syntetické sprchové houby. Zde vidím ještě další výhodu, kterou je úspora času. Osobně mě nebaví klasický peeling ve sprše, trvá to zbytečně dlouho a je mi akorát zima. Díky nanesení sprchového gelu na konjakovou houbičku se zároveň umyji a udělám peeling v jednom kroku. 

 

konjakovy-houbicka--na-co-je-dobra-a-jak-se-pouzivaJAK TO, ŽE JSOU TAK KRÁSNĚ BAREVNÉ?

Kromě “čisté” konjakové houbičky, která má bílou barvu, existují další různě barevné houbičky. Při výrobě houbiček se do směsi mohou přidat různé pomocné látky, bylinky, výtažky, díky nimž získá houbička další skvělé vlastnosti a účinky. 

Černá - obohacena o aktivní uhlí. Má silnější čistící účinek, vhodná pro problematickou a aknózní pleť. 

Červená - s příměsí červeného jílu. Má zklidňující účinek, zmírňuje podráždění a začervenání pleti. 

Žlutá - obsahuje kurkumu. Působí protizánětlivě. Je vhodná pro zralejší pleť, podporuje tvorbu kolagenu, pleť omladí a dokáže sjednotit barevnost pleti. 

Fialová - s extraktem z borůvek. Největší koncentrace antioxidantů, vhodná pro zralejší pleť. Má podobné účinky jako kurkumová. 

Světle zelená - aloe vera. Má protizánětlivé,antibakteriální a zklidňující účinky, je vhodná pro podrážděnou, problematickou i aknózní pleť. 

Tmavě zelená - se zeleným čajem. Hloubkově čistí póry, je tedy vhodná pro smíšenou až mastnou pleť. 

 

Konjaková houbička může být opravdu skvělým pomocníkem při péči o pleť a může pomoci i při širokém spektru potíží s pletí. Dávajte se ovšem pozor na původ houbičky. Kvůli vzrůstající oblibě se začaly objevovat i “fake” houbičky, které sice mají základ z konjaku, nejsou ovšem vyrobeny kvalitně, brzy se začnou drolit a barvu nemají díky přírodním účinným příměsím, ale díky obyčejnému barvivu. Jejich přidaná hodnota je tedy nulová. Pokud na internetu narazíte na sadu tří houbiček za sto korun, zřejmě bude někde háček. Konjaková houbička z kvalitních zdrojů ovšem může být téměř zázračná a rozhodně ji doporučuji všem.  

LEA švecová

 Autor článku: Lea Švecová

"Jsem naprosto normální až obyčejná mladá žena. Část života jsem prožila na vesnici, a tak mám velmi blízko k přírodě. Miluju procházky, západy slunce a zvířata. Ani nevím, jak jsem se dostala k tématům ekologie, ale jednoduše to zapadlo do mého života a je jeho nedílnou součástí od mých 18 let. Láska ke knihám, češtině a psaní ve mně byla ještě dávno předtím. Psaní článků o přírodní kosmetice je tedy pro mě úžasnou fúzí mých oblíbených věcí a úžasná seberealizace."