JAK SE CHRÁNIT PŘED HMYZEM PŘÍRODNÍ CESTOU – VYROBTE SI VLASTNÍ DOMÁCÍ REPELENT

jak-se-chranit-pred-hmyzem-prirodni-cestou---vyrobte-si-vlastni-domaci-repelent-1Léto, slunce, dlouhé večery, příroda, koupání, opalování, stanování, grilování… Všichni se jistě těšíme na nadcházející měsíce. Existuje ovšem něco, co vám dokáže letní pohodu zaručeně narušit. Určitě se shodneme na tom, že otravný hmyz a kůže posetá svědivými štípanci dokáží člověku pořádně znepříjemnit dny a zkazit náladu. Kromě nepříjemných pocitů však hrozí i zdravotní rizika: všichni jsme už slyšeli třeba o borelióze přenášené klíšťaty nebo o tropických komárech nakažených malárií. Naštěstí existují způsoby, jak se před hmyzem chránit – repelenty.

 

PROČ NEPOUŽÍVAT BĚŽNÉ REPELENTY?

Nejčastěji se v repelentech používá látka známá pod zkratkou DEET (diethyltoluamid). Jedná se o nažloutlou olejovitou tekutinu.  Jeho funkce je zcela jednoduchá – pach DEET hmyzu vadí a nechtějí se k němu přiblížit, takže pokud ho cítí na vaší kůži, nemají zájem kousnout. Přestože to jistě funguje a plní svůj účel, jako vždy razím heslo, že přírodní cesta je zkrátka lepší.

DEET totiž může způsobit podráždění kůže, u citlivějších jedinců i kožní reakce. Sami výrobci repelentů často uvádějí doporučení, aby se nestříkal přímo na kůži – to ovšem nelze dodržet, pokud ho chcete použít třeba u vody v plavkách nebo večer v kraťasech u táboráku. Aplikaci repelentů je nutné opakovat každých několik hodin, aby měli kýžený výsledek, zvlášť pokud se koupeme nebo sportujeme a hodně se potíme – s častějším použitím ovšem opět zvyšujeme riziko podráždění kůže a navíc riskujeme problémy s dýcháním vlivem dlouhodobějšího vdechování vzniklých aerosolů DEET.

Kromě možných zdravotních rizik nesmíme opomenout ani možná rizika pro životní prostředí. DEET je mírný pesticid, toxický pro ryby nebo zooplankton. Jako milovnice přírody proto raději využiju jinou, netoxickou cestu.

 

jak-se-chranit-pred-hmyzem-prirodni-cestou---vyrobte-si-vlastni-domaci-repelent-2EXISTUJE PŘÍRODNÍ CESTA?

Podobně jako u DEET se snažíme docílit toho, abychom hmyzu „smrděli“. Dobrá zpráva je ta, že hmyzu často smrdí to, co nám voní – například éterické oleje či bylinky.

Mezi doporučené éterické oleje patří například citronela, eukalyptus, levandule, máta, meduňka, tea tree, skořice nebo cedr. Vzhledem k „síle“ éterických olejů je nutné je před použitím smíchat s nosným rostlinným olejem – na pokožku doporučujeme třeba kokosový nebo olivový. 

Toho si jsou vědomi i výrobci přírodní kosmetiky a tak dali hlavy dohromad a vytvořili přírodní repelenty, které jsou non toxic, šetrné k pokožce i přírodě, ale zároveň odeženou kdejaký kousavý hmyz nebo například nebezpečná klíšťata.

 

VÝROBA PŘÍRODNÍHO REPELENTU

K výrobě některých repelentů potřebujete i několik týdnů, například tinktura z vratiče obecného a alkoholu se má správně nechat macerovat na teplém místě tři týdny, stejně tak šalvějový repelent s dětským olejíčkem. Pokud se vám nechce čekat tak dlouho, můžete nechat 24 hodin louhovat hřebíček v Alpě. Při používání repelentů s lihem ovšem buďte opatrní, mohou pokožku vysušovat. Velmi šetrnou variantou je pak například citrusový „vývar“. Ano, čtete správně – nechte jakékoliv nakrájené citrusy alespoň hodinu probublávat na mírném plamenu jako vývar, a máte repelent. Podobně se dá vyrobit repelent z rozmarýnu, ten přidejte do litru vroucí vody a nechte vychladnout. Naprosto nejšetrnější variantou pak je vzít si nějaké voňavé bylinky přímo do kapes a bot, třeba levanduli, mátu, jalovec, skořici nebo fenykl.

Na internetu se dá dohledat spousta receptů a babských rad, stačí se inspirovat a zkoušet. Udělejte si repelent podle vlastních preferencí, oblíbených vůní, zkoušejte a objevujte, která možnost zpracování a kombinace bylinek či koření vám bude vyhovovat. Pokud se nechcete do výroby pouštět sami, můžete si vybrat z přírodních repelentů na našem e-shopu. Skvělým pomocníkem mohou být i vonné bylinné svíčky, které můžete zapálit na okenním parapetu nebo stole při venkovním posezení.

Přejeme vám krásné léto bez kousanců a štípanců.

CHCETE VĚDĚT JAK OCHRÁNIT I SVÉHO CHLUPATÉHO PARŤÁKA? MRKNĚTE SEM :-)

 

LEA švecová

 Autor článku: Lea Švecová

 "Jsem naprosto normální až obyčejná mladá žena. Část života jsem prožila na vesnici, a tak mám velmi blízko k přírodě. Miluju procházky, západy slunce a zvířata. Ani nevím, jak jsem se dostala k tématům ekologie, ale jednoduše to zapadlo do mého života a je jeho nedílnou součástí od mých 18 let. Láska ke knihám, češtině a psaní ve mně byla ještě dávno předtím. Psaní článků o přírodní kosmetice je tedy pro mě úžasnou fúzí mých oblíbených věcí a úžasná seberealizace."