JAK POZNAT ZDRAVOTNĚ NEZÁVADNÉ SVÍČKY? ŘEKNĚTE NE PARAFÍNU!

jak-poznat-zdravotne-nezavadne-svicky--reknete-ne-parafinuZapálení svíčky vždy umí naladit skvělou, pohodovou atmosféru, ať už je jaro, léto, podzim či zima. Existuje spoustu druhů vosků, ze kterých může být svíčka vyrobena, knotů, díky kterým Vám bude svíčka krásně hořet, a vůní, které Vám zajistí i úžasný aromatický prožitek. Avšak ne veškeré svíčky jsou pro nás zdravé. Některé složky mohou mít opravdu nežádoucí účinky pro naše zdraví. Mezi tyto nežádoucí složky patří např. parafín. A proč jsou zrovna parafínové svíčky na škodu? To Vám dnes povím.

 

CO TO VLASTNĚ TEN PARAFÍN JE?

Parafín je amorfní směs vyšších alifatických uhlovodíků. Můžete jej zahlédnout jakož to bílou či nažloutlou látku, která je (jakož to surovina pro výrobu) dostupná v podobě krystalků. Tyto krystalky se dají jednoduše rozpustit při teplotě 42-62°C. Jakmile je parafín rozpuštěný dá se obarvit a ovonět a poté jej můžete nalít do skleničky/nádoby, ve které je již připravený knot. Zatím to zní opravdu nevinně, že?

 

JAK SE PARAFÍN ZÍSKÁVÁ?

Parafín je vedlejší produkt při destilaci ropy. Dá se ale získat i krystalizačním odparafinováním hnědouhelného dehtu či katalytickou syntézou.

 

DESTILACE ROPY

Frakční destilace rozděluje jednotlivé složky surové ropy. Tyto složky se oddělují na základě rozdílné teploty varu. Z ropy se získává propan a butan, benzín, petrolej, motorová nafta, topné oleje a mazut. Z mazutu se dále získávají mazací (minerální) oleje a asfalt. Z těchto mazacích olejů se dále dá získat parafín a vazelína. Vazelínu asi všichni znáte jakož to balzám na rty. A popravdě, v tomto odvětví to chápu (i když stejně nerada vidím ropné produkty kdekoliv). Minerální oleje mají totiž tu vlastnost, že nejsou propustné. Nepropustí Vám tedy hydrataci z Vaší pokožky ven do ovzduší.

 

jak-poznat-zdravotne-nezavadne-svicky--reknete-ne-parafinu-3VYUŽITÍ PARAFÍNU

Parafín má mnoho využití a lze ho využít hned v několika oblastech života. Často se přidává do kosmetických výrobků, jak už jsme si řekli, dále se dá využít k impregnaci či k namazání běžek či lyží. Běžky či lyže Vám tak budou bezproblémově klouzat po sněhu, takže žádné zasekávání a nalepený sníh na skluznici. A proč, zrovna když píšu, že je parafín i dobrý sluha, tak narážím na i to, že pálení parafínových svíček není dobré pro naše zdraví? Možná se budete divit, ale problém není v parafínu obecně. Problém je jeho spalování! Respektive v jeho nedostatečném, nesprávném spalování.

 

SPALOVÁNÍ PARAFÍNU

Problém je v tom, že plamínek svíčky není dostatečně silný na to, aby se parafín správně spálil. Dokonce teplota plamene svíčky ani nedokáže spálit vznikající látky jako je toluen, benzen či formaldehyd.

Toluen

Toluen je těkavá směs, která je zdraví škodlivá. Toluen dráždí oči a dýchací cesty. Má také nepříznivé účinky na nervovou soustavu a kardiovaskulární systém. Toluen má taktéž narkotické účinky. Narkomani toluen aplikují nejčastěji v uzavřených místnostech, takže při pálení parafínové svíčky v místnosti, která není větraná máte větší pravděpodobnost intoxikace než kdybyste větrali. Mezi příznaky intoxikace patří tupá bolest hlavy, podráždění sliznic nevolnost a může dojít i k pocitu opilosti.

 

Benzen

Benzen je organická látka se sladkým zápachem. Jedná se o bezbarvou hořlavou kapalinu s karcinogenními účinky. Vdechování menšího množství benzenu může způsobit bolesti hlavy, pocit únavy a dokonce i ztrátu vědomí.

 

DRUHY VOSKŮ

Jak jste si výše mohli přečíst, spalování parafínu nám škodí. Avšak ne všechny svíčky jsou vyrobeny z parafínu. Někteří z vás již možná vědí o dalších druzích vosků, ze kterých se dají vytvořit svíčky, které budou ještě k tomu zdraví neškodné. Blíže vám jich představím pouze pár, konkrétně sójový vosk, kokosový vosk a vosk včelí.

 

gettyimages-1306660804SÓJOVÝ VOSK

Můj osobní oblíbenec! Sójový vosk je přírodní vosk získávaný ze sójových bobů. Tento vosk je (jakož to následný výrobní materiál) dostupný ve formě krystalků či jiných kousíčků různých velikostí. Má bílou barvu a jeho teplota tání se pohybuje mezi 50°C a 85°C, což je rozhodně vyšší teplota, než při které taje parafín. Díky této vyšší teplotě tání vám svíčka ze sójového vosku vydrží hořet déle než svíčka parafínová a to až o neskutečných 40%. Spalování sójového vosku nemá žádná rizika jako spalování parafínu, a proto je svíčka ze sójového vosku vhodná i pro astmatiky. Sójový vosk v sobě také dokáže krásně nést vůni. K tomuto úžasnému zachycení vůně není potřeba dodávat žádnou další složku, která by vůni umocnila. Ale samozřejmě, že s intenzitou vůně souvisí i kvalita vonných olejů, ale o tom až později.

 

KOKOSOVÝ VOSK

Kokosový vosk je velmi podobný tomu sójovému. Je také bílý a jeho teplota tání se pohybuje okolo 40°C. Je také zdravotně nezávadný, hoří rovnoměrně a dobře umocňuje vůni esenciálních olejů. Některé svíčky z kokosového vosku jsou něčím zajímavé a jedinečné oproti zbytku. Po rozpuštění a následném zatuhnutí vosku má svíčka stejný vzhled jako je námraza na oknech auta.

 

VČELÍ VOSK

Jedná se o žluto oranžový vosk, který vyrábějí včely především pro svou vlastní potřebu. Proto je tento vosk vzácnější a také dražší oproti voskům jiným. Také má mírně odlišné vlastnosti. Tento vosk je jediný ze zmiňovaných, který má svou vlastní vůni. Včelí vosk má nasládlou vůni připomínající med. Díky této skutečnosti nedokáže dostatečně umocnit vůni esenciálních olejů, a proto se včelí vosk nevyužívá k výrobě vonných svíček.

 

jak-poznat-zdravotne-nezavadne-svicky--reknete-ne-parafinu-2NEVINNÝ KNOT

Co by to bylo za svíčku bez knotu. Dokonce existuje i několik druhů knotů, co se týče tvaru, materiálu i složení. Asi nejzákladnější rozdělení je na bavlněné a dřevěné knoty. Bavlněné knoty jsou více typické a hoří oproti knotům dřevěným více (mají větší plamen). Dřevěné knoty mají tedy o něco slabší plamínek, ale zato vás bude doprovázet při pálení svíčky i zvuk připomínající praskání dříví v krbu. Takže když zavřete oči a zapojíte fantazii, tak se můžete ocitnout najednou na horské chatě, kde budete u krbu zachumlané do deky s čajem v ruce a překrásným výhledem.

 

BAVLNĚNÝ KNOT

Bavlněné knoty jsou oblíbené nejen díky tomu, že jsou tou nejlevnější variantou. Jsou oblíbené i pro jejich tichost a krásný tančící plamen. Dokonce i těchto knotů je několik druhů. Můžete je mít např. vyztužené papírem či kovem. A tady mírně nastává ten problém, kdy můžete mít pocit, že se jedná jen o nevinný knot. Knoty vyztužené papírem jsou bezpečnější jako ty vyztužené kovem. Problém je především u knotů vyztužených olovem. Knoty vyztužené olovem se dle zákona nesmí vyrábět a prodávat v Evropě a Americe. Avšak v Číně je to stále povolené. Díky tomuto povolení se může stát, že si nějaký evropský, nedej bože český, výrobce pořídí knoty z Číny (stačí z Aliexpressu) a už to jede. Díky tomu bude tedy možné, že se vám doma může objevit svíčka s knotem obsahujícím olovo. A proč je to olovo takový problém? 100% inhalovaného olova se nám dostává do oběhového systému, což je nebezpečné a ještě více pro astmatiky. Pálení olova má také negativní vliv na centrální nervovou soustavu. Takže radím vám, prověřte si u vašeho oblíbeného výrobce svíček, odkud má knoty. Tato informace vám bude bohatě stačit k rozklíčování odpovědi, zda knot je nebo není závadný.

 

DŘEVĚNÝ KNOT

Jak jsem již psala, tak dřevěné knoty umí vykouzlit neodolatelnou atmosféru. Dřevěné knoty mohou mít různé tvary (křížek a plátek) a různé materiály (třešňové, dubové, břízové ,… dřevo) Dřevěné knoty mají také tu výhodu, že nehoří tak vysoko, zato hoří do větší šířky. Díky této skutečnosti se vůně svíčky uvolňuje intenzivněji a rychleji. Dřevěný knot má ale také nějakou tu nevýhodu. Je dražší než knot bavlněný, je náročnější na péči a také mu trvá déle, než se rozhoří.

 

ESENCIÁLNÍ OLEJE

Jakmile dojdete někam, kde se vyrábí či prodávají svíčky, tak vás polechtá úžasná vůně. Stejně tak když si vyzvedáváte balíček jehož obsahem jsou svíčky. Tyto voňavé požitky si užíváme díky esenciálním olejům. Esenciálních olejů je mnoho. Mají různé vůně, různé země původu a třeba i různé způsoby výroby. Mezi ty častější patří destilace, díky které vzniká hydrolát a esenciální olej dané rostliny. Na co si ale dávejte pozor je, jestliže je daný esenciální olej čistý, nebo je něčím ředěný. Pro výrobce svíček je důležité vychytat tu správnou vůni a následně tu míru přidaných esenciálních olejů. Může tedy trvat dlouho než prodejce přijde po období testování s novou vůní. Avšak když se vše zadaří, tak se daná svíčka může stát tou vaší nejoblíbenější.

 

UPŘÍMNOST NADEVŠE

Platí to v jakékoliv části života, dokonce i u svíček. Stejně jako na obalech kosmetických produktů, tak i na obalech svíček by mělo být napsané složení. Téměř všichni čeští a slovenští svíčkaři vše krásně vypisují a to pravdivě. Díky jejich upřímnosti se dozvíte, z jakého vosku je svíčka vyrobena a třeba se dozvíte i konkrétní druhy esenciálních olejů, které byly použity. Některé značky ale toto info nepíší na obaly, ale pouze k nim na web, tak se můžete zkusit kouknout i tam. Když jsem několikrát koukala na obal svíček z parafínu, tak ať jsem hledala sebevíc, tak nikde jsem neobjevila složení. Dokonce ani to, že je svíčka z parafínu. Většinou to jsou právě ty největší svíčkařské značky, které nejsou 100% otevřeny zákazníkům, což je škoda.

 

SVÍČKY U NÁS

I u nás v Bioneeds najdete svíčky. Můžete se pokochat svíčkami od Soaphorie a Tropikalie. Najdete u nás svíčky ze sójového vosku s různými vůněmi, barvami a zdobením. V nabídce máme svíčky ve skle a také v kokosových miskách. Svíčky v kokosových miskách vám budou sloužit dlouho, díky jejich velkému objemu, a nezbyde vám po nich žádný obal, jelikož misku po vypálení veškerého vosku můžete vymýt a dále využívat...

A tímto vám děkujeme za přečtení a přejeme vám pohodový zbytek dne a šťastné a zdravé pálení svíček do budoucna!

 

 

elenAutor: Elen Stroblíková

"Jsem studentka, co se zajímá o kosmetiku, ekologii a udržitelnost a ráda píše. Velkým tématem je pro mě také testování kosmetiky na zvířatech, o které se velmi zajímám a nadále předávám své znalosti o této problematice dál, aby se mohli vzdělávat další. Také miluji zvířátka.  O některá, která mimo zoo moc neuvidíte, se i starám a buduji jim láskyplné domovy, kde o ně pečuji od jejich narození."