Je tu BLACK FRIDAY 5+1, jen do 2.12 :-)

BARVIT VAJÍČKA PŘÍRODNÍMI MATERIÁLY? ŽÁDNÝ PROBLÉM!

Čekají nás krásné velikonoční svátky a s nimi i všechny ty oblíbené tradice, na které se jistě všichni moc těšíme. :-) Jednou z nich je i barvení velikonočních vajíček. Ať už pro koledníky, nebo jen pro vytvoření sváteční atmosféry. Pro ty, co si chtějí pochutnat s čistým svědomím, máme několik tipů, jak si je nabarvit pouze s pomocí přírodních materiálů. Plastovým fóliím a chemickým barvám snad už odzvonilo a je na čase se vrátit k původním variantám barvení. Vždyť příroda kolem nás má v sobě tolik barviček, tak proč jich nevyužít! :-)

5 Pár zásad pro nejlepší výsledek

1) Na barvení jsou nejvhodnější bílá vajíčka. Na těch hnědých vyniknou pouze ty výraznější barvy a někdy jen velmi decentně. I tak se musíte na začátku smířit s tím, že přírodně barvené vajíčko má jen lehký pastelový nádech, narozdíl od těch barvených chemickými barvami z obchodu.

2) Základem úspěchu je naprosto čisté vajíčko od všech mastnost a nečistot. Aby nám pak co nejvíce chutnalo, určitě doporučujeme použít ekologický čistící prostředek. Nikdo přece netouží baštit na Velikonoce chemii. :-)   

3) Čím méně naředíme barvicí roztok s vodou, tím docílíme intenzivnější barvy. Vajíčka v něm vaříme alespoň 20 minut. Kdo má rád hodně barvičky, může ponechat v barvící lázni přes celou noc. Ničemu neuškodí.   

4) Pro lepší výsledek přidáme do nálevu 1 až 2 lžíce octa.

5) Po vyjmutí z barvící lázně oplachujeme vajíčka studenou vodou.

 

Tak když se těchto zásad budete držet, čeká Vás jistě krásná barevná odměna.

A teď už jen zvolit ty „nejvelikonočtější“ barvy!

 

Jdeme na to….

Cibule na velikonoce na dřevěném prkénku. Jak přírodně obarvit vajíčka.

ŽLUTÁ jako kuřátko

Čím na ní: Slupky ze žluté cibule nebo šafrán

Jak na to: Oloupeme dvě cibule a slupky svaříme v 1/2 litru vody, poté vložíme vejce a chvíli je v barvící lázni povaříme. Musíme intenzitu barvy hlídat. Delší vyvářka v lázni by obarvila vajíčka nahnědo.

ČERVENÉ kraslice potěší velice

Čím na ní: Šťáva z červené řepy, slupky červené cibule, kvalitní červené vína

 

Jak na to: Pokud si zvolíme variantu barvení Šťávou z řepy či vína, tak neředíme. Tekutinu přivedeme k varu a poté vložíme vajíčka. Jelikož je víno mnohem dražší varianta a přece jen ho může být škoda. Doporučujeme ho při barvení spíše popíjet na lepší náladu a barvit v řepě. U červeného vína se také může stát, že skořápka spíše chytne do fialové. Pokud už se i tak rozhodnete pro víno, nemusíte se bát obsahu alkoholu ve vajíčkách – při varu se z vína vypařuje.

Třetí variantou jsou slupky z dvou červených cibulí, svaříme, a vajíčka v nálevu povaříme cca 10 minut. Nemusíme je tedy předvařovat, protože budou natvrdo během barvení.

Jen RŮŽOVÁ to může být

Barvením v řidším roztoku červené řepy dosáhneme růžové barvy. Jemně růžové lze dosáhnout povařením brusinek.

Hrst borůvek na dlani. Jak přírodně obarvit vajíčka.

FIALKOVÁ taťky Šmouli

Čím na ní: borůvková šťáva, červeným vínem

Jak na to: Šťávu z řepy či víno neředíme. Tekutinu přivedeme k varu a poté vložíme vajíčka. 

ZELENÁ je tráva

Čím na ní: Špenát

Jak na to: Půlku mražené kostky svaříme v půllitru vody, pak přidáme vajíčka. Do špenátu můžeme přidat trochu kmínu. A tradáááá…

HNĚDÁ klasika

Čím na ní: Slupky žluté cibule či černý čaj

Jak na to: Oloupeme dvě cibule a slupky svaříme v 1/2 litru vody, poté vložíme vejce a chvíli je v barvící lázni povaříme. Vajíčka v nich necháme delší dobu. Nejprve budou žlutá, až později začnou chytat hnědý nádech. Pokud zvolíme barvení Černým čajem, připravujeme ho vskutku silný, nejlépe anglický, prostě pořádný lomcovák :-)

MODRÁ je dobrá

Čím na ní: Červené zelí

Jak na to: Nakrouháme půlku hlávky červeného zelí a zalijeme ji vodou tak, aby byla naprosto ponořená. Do toho vložíme vajíčka a vaříme alespoň 20 minut. Do nálevu přidáme také 2 lžíce octa.

přírodní barvené vajíček ovocem a zeleninou, bez chemie