HLINÍK V ANTIPERSPIRANTECH. JAKÁ RIZIKA S SEBOU NESE A JE OPRAVDU TAK ŠKODLIVÝ?
Antiperspirant či deodorant používáme naprosto automaticky, patří do naší každodenní koupelnové rutiny stejně tak, jako čištění zubů. Přes letní měsíce ho neuškodí použít i víckrát za den a nedej bože, když to někdo neudělá a vytáhne na vás v tramvaji zpocené podpaží. :-)
Váš oblíbený každodenní pomocník od nepříjemného zápachu může však obsahovat hliník (aluminium), který je poslední dobou velmi diskutované téma. Je součástí většiny konvenčních antiperspirantů, kterých jsou v obchodech plné regály. V diskuzích je spojován se vznikem rakoviny prsu a ukládáním se v lidském těle. Stala se z něj doslova kontroverzní látka, které se někteří vyhýbají jako čert kříži. Je ale opravdu tak nebezpečný, nebo se jedná jen o nafouklou bublinu?
PĚKNĚ POPOŘÁDKU
Hliník se přirozeně vyskytuje v přírodě (nachází se v hlíně), jedná se o kov, který patří mezi nejrozšířenější prvky. Je doslova všude kolem nás, v potravě, dokonce i ve vodě, do které se dostává z půdy během kyselých dešťů.
I když je hliník většinou spojován s použitím v antiperspirantech, vyskytuje se i v dalších produktech, například v:
- zubních pastách – jako abrazivum k odstranění nečistot ze zubů
- jako pigment v dekorativní kosmetice (rtěnky, laky na nehty, oční stíny a linky)
- v kuchyni – může být součástí prášků na pečení nebo v podobě hliníkového nádobí
- v lécích – tzv. antacida ( snižují kyselost žaludečního obsahu)
- v opalovacích krémech (hydroxid hlinitý)
V kosmetickém průmyslu se můžete setkat s více jak dvaceti druhy podob hliníku. Nejčastěji s Aluminum Chloride, Aluminum Chlorohydrate, Aluminum Zirconium Chloride Hydroxide, Potassium Alum nebo Ammonium Alum.
Jak ale poznat, které z nich jsou ty špatné a které ty dobré?
EXISTUJÍ NĚJAKÉ STUDIE?
Ano, obsah hliníku v kosmetice je velmi diskutované téma i mezi odborníky. Vzniklo již několik odborných studií, které se snaží být transparentní a nezávislé. Bohužel ne všechny studie se shodují a mají stejný závěr. Spíše naopak. Některé spojují souvislost hliníku se vznikem rakoviny prsu, naopak velká část tuto souvislost vyvrací. Resumé vědeckého výboru pro bezpečnost spotřebitele (SCCS) z roku 2014 je takové, že tento prvek je nezávadný a nekarcinogenní. Dokonce není nijak spojen s rakovinou prsu. Proto je prozatím evropskou legislativou považován za bezpečnou a použitelnou látku. Existuje však více faktů, které mohou být stále pro některé osoby znepokojivé. Všechny studie byly provedeny jen na zvířatech, ale jak to je u lidí? Laboratorním krysám a potkanům byl hliník podáván v potravě, v tomto ohledu bylo potvrzeno, že poškozuje jejich nervový systém a také má negativní vliv na plodnost.
Při výrobě hliníku vzniká několikrát víc odpadu konečného produktu a v továrnách na jeho výrobu se uvolňuje do ovzduší plyn – fluorovodík. Brzy vyšlo najevo, že zaměstnanci prvních hliníkáren mají s pamětí problémy podobné Alzheimerově nemoci. I přesto se hliníku vyrábí rok od roku více, samozřejmě je nutné podotknout, že technologie výroby pochopitelně pokročila kupředu.
JEDNOZNAČNÝ NÁZOR NENÍ
V této oblasti prostě vědci bohužel tápou a nemají jasné stanovisko. I když je prozatím hliník klasifikován jako bezpečná látka, která je ale stále nedostatečně prozkoumána a také stále zkoumána. Jde o potenciálně nebezpečnou látku, u které je prozatím spousta otazníků. Za nás jsou doposud provedené studie nedostatečné. I když vyřčená nebezpečí nejsou jednoznačně potvrzena, ale ani vyvrácena. Za nás je to další důvod k jasnému: Ne, díky!
Podpaží je velmi citlivé místo, i proto není důvod tuto látku používat a zbytečně se vystavovat otázce, zda je opravdu v pořádku, či nikoliv. Hlavně v dnešní době, kdy už je na trhu tak velké množství produktů a sehnat deodorant bez hliníku je tak snadné.
Co se týče propustnosti pokožky, v tomto ohledu jsou studie doslova minimální a komise vychází především z faktu, že hliník je ve vodě nerozpustný, tudíž pokožkou pronikat nemůže. Celou myšlenku ještě podporuje informace, že molekuly hliníku jsou celkem velké a to jejich pronikání kůže ještě více znemožňuje. I přesto odborníci z Francie doporučují jeho maximální použití v produktech jen do koncentrace 0,6%, přesto je tato hranice často mnohonásobně překračována. Navíc často používaný Aluminum Chlorohydrate je naopak ve vodě rozpustný.
PROČ SE HLINÍKU VYHÝBAT?
Co se týče hliníku, karcinogenitu spojenou s pronikání do pokožky studie prozatím nepotvrdily, ani nevyvrátily. I když si prozatím někteří odborníci stojí za tvrzením, že většina forem hliníku nedokáže prostupovat pokožkou. Jak je to tedy s ve vodě-rozpustným Aluminum Chlorohydrate, prozatím nikdo přesně neví. Je jen na každém z nás, jak se k tomu postaví. Je třeba brát v potaz fakt, že hliník v lidském těle může mít velmi negativní vliv na naše zdraví.
V těle má tendenci se akumulovat v tkáních. Rakovina prsu se zpravidla tvoří v horní části prsou, tedy velmi blízko podpaží. Opravdu to chceme riskovat? Hliník v těle navíc zvyšuje možnost vniku nádorů a je spojen i s Alzheimerovou chorobou. U testovaných krys poškozoval nervový systém a měl negativní vliv na plodnost.
Konvenční antiperspiranty a deodoranty neobsahují nejen hliník, ale i jiné škodlivé látky, například syntetické parabeny, které se podpažím též mohou vstřebat do těla. I když je považován za nedráždivou látku, u velmi citlivých jedinců podráždění může zapříčinit. Co pak takové citlivé a podrážděné podpaží po oholení? Dalším důležitým faktem je, že sloučeniny hliníku tělu nedovolí normálně fungovat a zamezují přirozené funkci potních žláz.
PROČ SE VLASTNĚ HLINÍK POUŽÍVÁ?
Pot je z 99% pouze voda a zbytek jsou sůl, bílkoviny a vyplavené nečistoty. I takto malé procento stačí k tomu, aby se podpaží stalo příjemným domovem pro bakterie, které jsou příčinou nepříjemného zápachu. I když je hliník velmi kontroverzní látkou s mnoha otazníky, výrobci stále tlačí na jeho použití. Především pro jeho silné antiperspirační vlastnosti. Sloučeniny hliníku společně s dalšími látkami v konvenčních antiperspirantech velmi účinně zabraňují pocení. V podpaží ucpávají póry a potní žlázy a zamezují tak pocení. Po použití antiperspirantu se pot nemá šanci vyplavit, nicméně se stále tvoří, nemá však kudy z těla odejít.
NENÍ TO NEZDRAVÉ?
I když je pro někoho tento fakt těžký přijmout, pocení je pro lidské tělo velmi důležité, především pro odplavení nečistot, toxinů a dalších škodlivin z těla. Zprvu se tedy může zdát, že zamezení pocení ucpáním potních žláz je skvělá myšlenka. Bohužel není tomu tak. Nejenže se v našem těle akumulují již zmíněné škodliviny, též je narušeno mikrobiální prostředí v podpaží, což může jen usnadnit množení bakterií a plísní. V horším případě může vést až k zánětu potních žláz.
ANTIPERSPIRANT vs. DEODORANT
Víte, že deodorant a antiperspirant není to samé? Někteří si myslí, že se jedná synonyma totožného produktu, ale není tomu tak. Pojďme si to tedy upřesnit.
Antiperspirant obsahuje hliníkové soli a především potlačuje přirozené pocení, plus je doplněn o parfemace. Hlavním úkolem deodorantu je zamezit nepříjemnému zápachu, který způsobují množící se bakterie v podpaží, ne pot jako takový. Deodorant tedy nezabraňuje pocení. To znamená, že každý antiperspirant je i deodorant, ale ne nikdy naopak.
Co je tedy lepší?
Za nás je určitě nejlepší volbou přírodní deodorant, který podporuje přirozené funkce těla.
Doporučujeme se vyhýbat:
- Aluminum Chloride
- Aluminum Chlorohydrate
- všechny sloučeniny Aluminium-zirconium (např.: Aluminium zirconium tetrachlorohydrex gly, Aluminium zirconium trichlorohydrex gly )
- Aluminum Lactate
- Aluminium Sesquichlorohydrate
- Aluminum Starch Octenylsuccinate
NENÍ HLINÍK JAKO HLINÍK. KTERÝ JE BEZPEČNÝ?
Ne všechny podoby hliníku jsou špatné, existují i ty, které mají, na rozdíl od ostatních, větší stabilitu a velikost molekul. Nemají tedy šanci se vstřebat do pokožky, ani ji nedráždí a neucpávají póry. Mezi tyto hliníkové hvězdy patří například přírodní kamenec – Potassium Alum či Ammonium Alum.
POTASSIUM ALUM NEBOLI KAMENEC
Kamenec je solný minerál, který se přirozeně vyskytuje v přírodě. Jedná se o dvojitý sulfát, který má výrazné deodorační, antiseptické a antibakteriální účinky. Je bezpečnou náhradou za hliníkové soli, které se používají v konvenční kosmetice. Má také mnohem větší molekuly, proto nemůže proniknout skrz póry do našeho organismu. Používá se buď v úplně čisté krystalické formě, nebo jako součást deodorantů. Kamenec účinně snižuje tvorbu a množení bakterií v podpaží, které jsou příčinou nepříjemného zápachu. Přirozenému procesu pocení však nezabraňuje, to je důležité k odplavení škodlivin z těla. Kamenec je naprosto bezpečná látka, která nezpůsobuje podráždění. Je schválený k použití v přírodní certifikované kosmetice.
K dalším “neškodným“ soudruhům patří ještě:
https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/myths/antiperspirants-fact-sheethttps://ec.europa.eu/health/scientific_committees/consumer_safety/sccs_13-16/opinions_enhttps://www.ewg.org/skindeep/ingredient/700312/ALUMINUM_CHLORIDE/http://www.cosmeticanalysis.com/cosmetic-ingredients/aluminum-chloride.htmlhttp://www.cosmeticanalysis.com/cosmetic-ingredients/magnesium-aluminum-silicate.htm