20 TIPŮ, JAK VYUŽÍT JEDLOU SODU V DOMACNOSTI

 20 skvělých tipů, jak využít jedlou sodu v domácnosti…

Jedlá Soda (Soda Bikarbona), neboli Hydrogenuhličitan sodný, je bílý prášek se zásaditým pH. Má neskutečně rozsáhlé a univerzální využití v domácnosti, nezatěžuje přírodu a navíc stojí jen pár korun. Pojďme si tedy říct, s čím vším vám doma může pomoci…

A že se jedná o naprosto univerzální prášek, který vykouzlí čistý domov i za pár korun, se můžete přesvědčit sami. :-)

 

1) Neutralizace pachů v místnosti

Soda Bikarbona přirozeně neutralizuje nepříjemné zápachy, stačí ji nasypat do malé misky, zanechat na určitém místě a máte vystaráno. Ideální je i na neutralizaci zvířecích pachů.

Tip
Pokud k jedlé sodě přikápnete ještě pár kapek esenciálního oleje, současně s neutralizací pachů i provoníme například ložnici. :-)

 

2) Zapáchající obuv

Postačí nasypat jen malé množství sody do zapáchajících bot, nechat přes noc působit, ráno vyklepat a nepříjemný pach je pryč! Naprosto snadné…

Ekologické mytí nádobí bez chemie

3) Mytí nádobí

Vytvořte teplý tekutý roztok ze sody a čisté vody, výborně umyjete a odmastíte zašpiněné nádobí. Poté pořádně opláchněte čistou vodou. Nepoužívejte na hliník!

4) Úklid domácnosti za hubičku

Sodu Bikarbonu nasypte na vlhkou houbičku a použijte k úklidu, stejně jako sypký písek. Skvěle vyčistíte koupelnu, záchod i kuchyň. Poté opláchněte či pořádně setřete čistou vodou. Alternativu představuje smíchat sodu s citronovou šťávou (nebo octem) místo vody. Tímto postupem získáme čisticí prostředek pro takové povrchy, kde oceníme navíc schopnost odstraňovat vodní kámen jako např. umyvadlo, dřez nebo toaleta.

 

5) Ekologické odstranění mastných skvrn z prádla

Pokud máte doma více znečištěné prádlo, vytvořte si horkou vodní lázeň se sodouPrádlo do lázně ponořte a nechte působit klidně celou noc. Vodní lázeň je ideální na mastné skvrny, skvrny od krve, ovoce a další. Můžeme použít i na hodně špinavé utěrky a bílé textilní pleny.

 

6) Zatuchlé a zapáchající oblečení

Hydrogenuhličitan sodný skvěle pohlcuje veškeré pachy. Pokud máte doma zatuchlé a zapáchající oblečení, stačí přidat půl hrnku sody na jeden prací cyklus. Je vhodné i na velmi znečištěné textilní pleny. Pozor nezaměnit s prací sodou. (Uhličitan sodný)

Náročnější špína, například špinavý pekáč, víme jak ho vyčistit

7) Náročnější špínaco jen tak nepustí

Vytvořte pastu ze sody a čisté vody v poměru 1:1. Ta se dá použít na více zanesené pekáče, hrnce či gril. Působí stejně jako tekutý písek. To lze využít i na jiné plochy, jako je stůl, WC či plotýnky. Pastu je dobré vždy nechat chvíli působit, následně očistit a nakonec utřít mokrou houbičkou či hadříkem a případně vysušit utěrkou.

 

8) Snadně do odpadu

Pár lžic nasypte do odpadu a zalijte horkou vodou. Pokud bude třeba trochu přitvrdit, použijte celý hrnek sody a hrnek octa. Následně zalijte konvicí horké vody.

9) Čistíme myčku i pračku

Hrnek sody nasypte do myčky nebo pračky a zapněte na nejkratší program. Skvěle je vyčistí a zbaví případného zápachu.

Stará zapáchající sedačka, jak jí vyčistit?

10) Zapáchající koberec a sedačka

V případě, že máme doma domácího mazlíčka, jste kuřák nebo vám prostě  jen zapáchá starší koberec, sedačka či jiné potahy. Postačí toto jednoduché kouzlo. Nasypte na to jedlou sodou a poté vysajte. Výborně neutralizuje pach. Stejným způsobem můžete použít i na pelíšek vašeho mazlíčka.

 

11) Mazaně na olejové skvrny

Pasta vytvořená ze sody a vody skvěle odmastí i silné olejové skvrny, například i z podlahy vaši garáže.

12) Stříbro

Vytvořte pastu z vody a sody (1:1) a naneste na zatmavlý a zanesený prstýnek či řetízek. Výsledek vás opravdu překvapí.

13) Zatuchlé mopy a hadry na mytí

Namočte do silného roztoku sody a horké vody pro odstranění mastnoty a špíny.

14) Ten koš ale páchne!

Jak už jsme se zmínili, soda výborně pohlcuje pachy, pokud vám doma zapáchá koš nebo třeba lednice, dejte do ní misku se sodou. Do koše stačí jen nasypat. Lze použít u na popelnice u domu.

Jak ekologicky umýt dětské hračky, nebo hračky pro psy.

15) Máte doma děti?

Vytvořte si doma naprosto zdravotně nezávadný odmašťovač na dětské hračky, dokonce i pro vaše chlupaté mazlíčky. Stačí jen do teplé vody přidat pár lžic Sody Bikarbona. Poté omyjte čistou vodou.

 

16) Odsavače a ventilátory

Zanesenou mastnotu z odsavače par a ventilátorů omyjte sodným roztokem, který vytvoříte tak, že rozpustíte půl hrnku sody ve 3,5 litrech teplé vody. Nakonec dobře opláchněte čistou vodou.

 

17) Auto jako ze žurnálu

I o vaše autíčko bude postaráno. Postačí jen slabý mycí roztok, který pomůže odstranit mouchy, brouky a další nečistoty na předním skle. Pokud máte špinavé a mastné poklice na kolech, použijte silnější roztok. Uvidíte, jak se budou blýskat! Nepoužívejte na kola z hliníkové slitiny.

18) Žaluzie

Běžný roztok sody a teplé vody pomůže projasnit a ochránit žaluzie před usedáním prachu. Ponořte hadřík do roztoku z ½ hrnku sody rozpuštěné v 3,5 litrech teplé vody a žaluzie hadříkem otřete. Nebo naplňte vanu teplou vodou a přidejte prací sodu. Namočte na 15 až 30 minut, poté opláchněte a vysušte.

19) Terasy a zahradní chodník

Špinavou terasu dobře vyčistíte silným a horkým roztokem, který odstraní špínu ze starých a zaschlých listů a mechů. Prášek můžete posypat přímo na mech a nechat působit přes noc, druhý den opláchněte.

Pokud vás trápí mastné skvrny na betonovém zahradním chodníku, nasypte na ni sodu a jemně pokropte vodou a vytvořte tekutější pastu. Opět nechte působit přes noc. Následující den vyčistěte vlhkým kartáčem, opláchněte a otřete povrch dočista.

20) Toaleta

Nasypte sodu do mísy a poté ji spláchněte. Pomáhá v boji proti ucpání a zároveň čistí a osvěží záchodovou mísu. Sodu lze použít i na záchodový kartáč.